Wkrótce do Ziemi zbliży się ogromna asteroida

NASA zawsze pilnuje kosmiczne skały, które docierają do okolic bliskich Ziemi. Chociaż do tej pory pod tym względem 2019 rok był dość spokojny, wkrótce w stosunkowo niewielkiej odległości od naszej planety znajdzie się pewien obiekt. Na szczęście, ta asteroida nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, ale warto o niej wspomnieć chociażby ze względu na jej rozmiar.
2019 DN, bo tak brzmi nazwa asteroidy, najmocniej zbliży się do Ziemi 8 marca. Znajdzie się ona wtedy jednak 13 razy dalej od naszej planety niż Księżyc, czyli w bardzo bezpiecznej odległości. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę jej wielkość.
NASA szacuje, że obiekt posiada od 91 metrów szerokości w najwęższym punkcie do 200 metrów szerokości w najszerszym punkcie. Nie jest to skała, która doprowadziłaby do zagłady ludzkości, ale jeśli wylądowałaby na zaludnionym obszarze, wyrządziła by duże szkody.
Dla porównania, meteoryt z Czelabińska, który pojawił się na rosyjskim niebie w 2013 roku, miał 20 metrów szerokości. Asteroida stała się kulą ognia, która eksplodowała w atmosferze z siłą równą ponad 400 kiloton dynamitu, uszkadzając tysiące budynków i raniąc około 1500 osób.

Skała, która pozostawiła po sobie gigantyczny krater Chicxulub w Meksyku, a która prawdopodobnie doprowadziła do zagłady dinozaurów, miała natomiast 80 kilometrów średnicy. Tak więc, gdyby DN 2019 jednak wylądowała na Ziemi, nie zostalibyśmy zgładzeni, ale z pewnością byśmy o tym usłyszeli.
NASA traktuje każdą kosmiczną skałę śmiertelnie poważnie i posiada zawsze aktualną bazę danych dotyczącą nie tylko asteroid, które już się do Ziemi zbliżyły, ale także tych, które mają dokonać tego za kilka miesięcy czy nawet lat. Całą listęmożna przejrzeć w sieci.

Źródło:NASA