Windows XP traci dzisiaj wsparcie Microsoftu

Mimo że Microsoft po raz pierwszy ostrzegł o planie zaprzestania wspierania Windowsa XP już w 2007 roku, pod kontrolą popularnego systemu operacyjnego nadal działa ponad jedna czwarta wszystkich komputerów osobistych.

„Microsoft zapewniał wsparcie Windowsowi XP przez ostatnich 12 lat. Nadszedł jednak w końcu czas, żebyśmy wraz naszymi współpracownikami od oprogramowania i sprzętu zaczęli inwestować nasze zasoby w nowsze technologie, dzięki czemu nadal będziemy mogli oferować Wam świetne nowe doświadczenia” – czytamy na oficjalnej stronie Microsoftu.

Najnowsza aktualizacja dla Windowsa XP naprawia kilka istotnych błędów, niemniej jednak od dnia dzisiejszego komputery osobiste z Windowsem XP na pokładzie, będą bardziej narażone na wszelkiego rodzaju ataki. Ponadto coraz mniej aplikacji i urządzeń otrzymywało będzie wsparcie dla tej wersji systemu operacyjnego.

Zaprzestanie wsparcia dla Windowsa XP dotyczy przede wszystkim klientów indywidualnych. Niektórzy strategiczni partnerzy Microsoftu, wśród których znajduje się m.in. rząd Wielkiej Brytanii, otrzymają wsparcie przedłużone. Nie jest to już jednak wsparcie bezinteresowne, a tym bardziej darmowe – Brytyjczycy zapłacą za nie łącznie 6,71 miliarda euro!

Źródło: Microsoft