Wikipedia zebrała 16 milionów dolarów

Jakiś czas temu na Wikipedia.org pojawił się apel założyciela największej encyklopedii internetowej, Jimmy’ego Walesa, o wsparcie pieniężne dla projektu. Ku zaskoczeniu osób odpowiedzialnych za Wikipedię i chyba nas wszystkich, udało się w tym roku uzbierać rekordową sumę 16 milionów dolarów. A nie jest to bez znaczenia.

W połowie listopada pojawiła się informacja, że Wikipedia potrzebuje właśnie 16 milionów dolarów na utrzymanie serwerów kosztujących krocie i innych usług z nią związanych. Wtedy także zaczęło się spekulować o możliwości wprowadzenia opłat za korzystanie z tej internetowej encyklopedii.

Uzbieranie całej kwoty (16 milionów dolarów) pozostawia nadzieję, że Wikipedia w dalszym ciągu pozostanie darmowa – miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie. Warto zaznaczyć, że od 2007 roku liczba czytelników Wikipedii podwoiła się, a we wrześniu ubiegłego roku Wikipedia zanotowała najwyższy ruch w historii.

Przy okazji opublikowanych na Wikipedii podziękowań Walesa, podane zostało kilka ciekawych danych ze statystyk zbiórki. W ciągu jej trwania ludzie na całym świecie przekazali ponad 500 tysięcy datków dla Fundacji Wikimedia oraz 130 tysięcy datków dla lokalnych fundacji partnerskich. Równie ciekawa jest średnia suma przekazywana przez każdą z osób – 22 dolary.

Jednak na uzbieraniu 16 milionów dolarów zbiórka się nie kończy. W dalszym ciągu można składać datki na Fundację Wikimedia. Możecie to zrobić tutaj.