WiFi szkodzi drzewom

O ile my, ludzie, cieszymy się z obecności w dzisiejszym świecie bezprzewodowego internetu, tak przyroda, a konkretniej drzewa – jeśli tylko umiałaby krzyczeć – robiłaby to bezustannie. Naukowcy z Holandii są przekonani, że WiFi negatywnie wpływa na drzewa, niszcząc je.

Według uczonych z Delft University i Wageningen University, WiFi może być przyczyną uszkodzeń liści, ich przebarwienia i usychania oraz zaburzeń rozwoju drzew. Jednak bez żadnych dowodów, każdą tezę można obalić.

Naukowcy przeprowadzili więc badanie w Alphen aan den Rijn. Wynika z niego, że ponad dwie trzecie drzew rosnących w okolicach miast, ma problemy z rozwojem. Badacze postanowili więc przyjrzeć się temu problemowi z bliska.

Pod lupę wzięli dwadzieścia jesionów, które poddawane były licznym zagrożeniom. Po tym eksperymencie jednoznacznie stwierdzono, że drzewa rosnące najbliżej WiFi były najsłabsze i wykazywały objawy obumierania częściej, niż te oddalone od sieci bezprzewodowego internetu.

Naukowcy zapowiedzieli kolejne badania w kierunku ustalenia szkodliwości WiFi dla drzew. Przyznajcie sami, że jest to bardzo interesujący temat, na który – gdyby nie naukowcy – raczej nie zwrócilibyśmy uwagi.