Wielkie firmy łączą siły by stworzyć nowy format wideo

Już od dawna nie widzieliśmy takiej sytuacji, w której tak wiele znanych firm, które konkurują ze sobą na wielu polach, połączyły siły, aby stworzyć przełomowy format open-source dostępny dla każdego. Firmy Google, Microsoft, Intel, Cisco, Mozilla, Amazon i Netflix stworzyły organizację Alliance for Open Media, której zadaniem będzie stworzenie nowego formatu wideo. Niestety wśród tych firm brakuje takich internetowych gigantów takich jak Apple czy Facebook. Nie oznacza to jednak, że firmy te będą walczyły z formatem, który ma się dopiero ukazać.
Nowy format wideo ma być dostosowany do warunków, jakie panują w Internecie (a więc radzić sobie nawet w przypadku wolnego łącza). Oprócz tego musi posiadać zabezpieczenia, które pozwolą uchronić materiał przed skopiowaniem (ta opcja jest szczególnie ważna dla serwisów oferujących płatne treści, takich jak Netfilx). Założenie projektu przewiduje udostępnienie nowego formatu za darmo, to znaczy, że z tytułu używania kodu żaden podmiot nie będzie zmuszony do płacenia tantiem.  Jak wynika z informacji, które opublikowała Mozilla, nowy format wideo będzie udostępniony wszystkim programistom na zasadach licencji Apache License 2.0, a to oznacza, że nowego formatu będzie można używać nawet w celach komercyjnych.
Stworzenie nowego formatu wideo ma także przyspieszyć całkowite pozbycie się Adobe Flash z Internetu. Wszystkie największe firmy zgodnie uznają, że format ten jest przestarzały i bardzo zasobożerny, a moment, w którym powinien przestać być używany już dawno minął. Między innymi w tym celu niektóre z firm, które weszły w stowarzyszenie stworzyły już jakiś czas temu swoje formaty wideo. Google posiada format VP10, Mozilla posiada projekt Dalla, a Cisco stworzyło Thora. Teraz wszystkie doświadczenia nabyte w czasie tworzenia tych programów mają przyczynić się do stworzenia jeszcze lepszego rozwiązania. Z pewnością spora część kodu źródłowego wszystkich trzech programów zostanie wykorzystana w czasie tworzenia nowego formatu.
Miejmy nadzieję, że stowarzyszeniu AfOM uda się stworzyć bardzo dobre, nowe rozwiązanie, które znacznie ulepszy jakość filmów udostępnianych w serwisach internetowych. Na pewno już teraz możemy się cieszyć z tego, że nawet tak konserwatywne firmy jak Microsoft wydają się kierować w końcu swoje siły w kierunku projektów open-source. Prawdopodobnie właśnie otwarte oprogramowanie jest przyszłością rynku komputerowego.

Źródło:wired