Wi-Fi HaLow – przyszłość łączności dla małych gadżetów

Wi-Fi jest rozwiązaniem, dzięki któremu w dzisiejszych czasach z łatwością możemy bezprzewodowo połączyć smartfony z komputerami, czy wygodnie przeglądać Internet na urządzeniach przenośnych. Technologia ta jak dotąd nie przyjęła się w urządzeniach niewielkich, czy gadżetach typu wearables. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że moduły zapewniające łączność Wi-Fi pożerają dużo energii. Wi-Fi Alliance chce to jednak zmienić – technologia Wi-Fi HaLow ma rozwiązać wszystkie dotychczasowe problemy.
Nowy typ Wi-Fi będzie zużywał znacznie mniej energii niż standardowe czipy, dzięki czemu będzie mógł zostać zastosowany w urządzeniach o niskim zużyciu energii, które mogą działać przez długie tygodnie na pojedynczym ładowaniu. Mowa tutaj przede wszystkim o urządzeniach monitorujących aktywność fizyczną, czy elementach Internetu Rzeczy w inteligentnych domach. Tym samym technologia ta stanie się poważnym konkurentem dla Bluetooth low energy, która jest masowo stosowana we wszelkich urządzeniach typu wearables. Jeśli Wi-Fi Alliance uda się zrealizować wszystkie swoje założenia, to Wi-Fi HaLow może zostać wdrożone zamiast konkurencyjnej technologii z prostego faktu – będzie ono umożliwiało bezpośrednie połączenie się z Internetem, czego Bluetooth nie zapewnia.
Wi-Fi HaLow będzie działała w częstotliwości 900 MHz. Ma to zapewnić większy zasięg niż standardowe 2,4 GHz oraz 5 GHz. Sygnał taki będzie także mógł bardziej skutecznie pokonywać przeszkody, takie jak ściany, czy meble. Oczywiście technologia HaLow będzie także działała w starszych częstotliwościach, aby zapewnić wsteczną kompatybilność z innymi urządzeniami.
Niestety stworzenie czipu o niskim poborze energii ma swoje gorsze strony. Technologia HaLow nie będzie umożliwiała bardzo szybkiego przesyłania danych. Została ona stworzona do transferu małych paczek danych, dlatego płynne przeglądanie Internetu na urządzeniu korzystającym z Wi-Fi HaLow będzie raczej niemożliwe.
Proces certyfikowania pierwszych urządzeń, które będą współpracowały z Wi-Fi HaLow ma się rozpocząć w 2018 roku. Prawdopodobnie jednak już wcześniej na rynku będą pojawiały się modele zdolne do współpracy z tą technologią. Do tego czasu z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o rozwiązaniu, nad którym pracuje Wi-Fi Alliance.

Źródło:The Vergefot.Maik Meid /CC BY 2.0