WHO: Alkohol odpowiada za 5% przypadków śmierci na całym świecie

Zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), alkohol odpowiada za 1 na 20 zgonów mających miejsce na całym świecie. Tego typu raport WHO prezentuje co cztery lata.
W raporcie napisano, iż śmierć około trzech milionów osób, która miała miejsce w 2016 roku, można powiązać ze spożyciem alkoholu. 2,3 miliona przykładów spośród tych zgonów to zgony mężczyzn. W 28% z tych przypadków przyczyną śmierci były różne rodzaje urazów (od wypadków samochodowych po samobójstwa). Pozostałe przyczyny śmierci dotyczyły problemów z układem trawiennym (21 procent), chorób sercowo-naczyniowych (19 procent), a także chorób zakaźnych, nowotworów, zaburzeń psychicznych i innych stanów wywołanych spożyciem alkoholu.
Zgodnie z danymi WHO około 7,2 procenta przedwczesnych zgonów na świecie jest powiązanych ze spożyciem alkoholu. W przypadku ogółu przykładów śmierci wynik ten wynosi 5,3 procenta.
Ekspert WHO – doktor Vladimir Poznyak – który brał udział w tworzeniu raportu, uważa, że państwa zbyt małą uwagę poświęcają walce ze spożyciem alkoholu. Przypomina on, że alkohol ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.
WHO szacuje, że około 2,3 miliarda ludzi spożywa alkohol. 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet spośród tych osób cierpi na zaburzenia, których występowanie wiąże się z alkoholem. Badanie pokazało, że najczęściej pije się wysokoprocentowy alkohol (45%), a rzadziej piwo (37%) i wino (12%).
Na szczęście, świadomość o szkodliwości alkoholu stale rośnie. Dlatego też odsetek zgonów powiązanych ze spożywaniem alkoholu w ciągu czterech ostatnich lat spadł. W poprzednim raporcie WHO donosiło o tym, że wynosił on 5,9 procenta.

Źródło: CNN