Wasze 'dobre pieski’ z czasem mogą przestać być 'dobrymi pieskami’

Każdy posiadacz psa lubi mówić do swojego czworonoga, że ten jest „dobrym pieskiem”. Choć w większości przypadków to stwierdzenie może być zgodne z prawdą, nie musi być tak już na zawsze. Nowe badania sugerują bowiem, że psie osobowości, podobnie jak te ludzkie, z czasem, między innymi pod wpływem życiowych zdarzeń, mogą się zmieniać.
Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Research in Personality, są największymi badaniami nad osobowością psów, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. Objęły one aż 1600 osobników psów należących do 50 różnych ras, których właściciele odpowiedzieli na pytania w ankietach. W ramach badań próbowano powiązać wydarzenia życiowe ze zmianami w zachowaniu zwierząt i ich opiekunów.
„Kiedy ludzie przechodzą przez wielkie zmiany w życiu, cechy ich osobowości mogą się zmieniać. Odkryliśmy, że to samo dzieje się z psami – i to w zaskakująco dużym stopniu.”, powiedział William Chopik, główny autor pracy.

„Spodziewaliśmy się, że osobowości psów będą dość stabilne, ponieważ w ich życiu nie zachodzą tak wielkie zmiany jak w życiu ludzi, ale okazuje się, że te osobowości często się zmieniają. Odkryliśmy podobieństwa pupili do ich właścicieli, jaki jest optymalny czas na trenowanie tych czworonogów, a nawet w jakim momencie w ich życiu te mogą stać się bardziej agresywne w stosunku do innych zwierząt.”
Naukowcy zauważyli również, że stare powiedzenie „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz” ma swoje podstawy w rzeczywistości, ponieważ starsze zwierzęta trudniej wytrenować. Jednak szczególnie interesujące dla uczonych było to, że osobowości psów miały tendencję do odzwierciedlania osobowości ich właścicieli.

Osoby aktywne i towarzyskie zwykle posiadały psy, które również posiadały takie cechy, natomiast psy, które były niespokojne lub wrogo nastawione posiadały właścicieli o negatywnych cechach. Zwierzęta, które były bardziej pobudliwe i szczęśliwe były łatwiejsze do trenowania, podczas gdy czworonogi strachliwe i niespokojne nie reagowały na trening zbyt dobrze.
Ciekawe, czy inne zwierzęta również posiadają zmienne osobowości. Być może kiedyś się tego dowiemy.

Źródło: Journal of Research in Personality