W Zambii znaleziono 5655-karatowy szmaragd

W największej na świecie kopalni szmaragdów, znajdującej się w środkowej Zambii w miejscowości Kagem, dokonano niezwykłego odkrycia. Wydobyty stamtąd na powierzchnię ziemi szmaragd waży ponad 1.1 kg i liczy sobie 5655 karatów. Kamieniowy szlachetnemu nadano nazwę „Inkalamu”, co w lokalnym języku Bemba oznacza lwa.Inkalamu szmaragdNiezwykle cenne znalezisko zostało odkryte 2 października przez geologa Debapriyę Rakshita i górnika Richarda Kapeta w obszarze kopalni bogatym w naprawdę sporych rozmiarów okazy. Firma Gemfields Group, właściciel kopalni, zapowiada, że szmaragd zostanie wystawiony na aukcji kamieni szlachetnych w Singapurze. Nie wiadomo na ile mniejszych kamieni zostanie on „rozparcelowany”.
Szmaragdy formują się na przestrzeni setek milionów lat z łupków magnetytowych i mikowych. Magnetyt talku powstał na Ziemi ok. 1.8 miliardów temu, pegmatyt – 500 milionów lat temu. W Polsce występują szmaragdy nie nadające się do celów jubilerskich, jako jasnozielone słupki do kilku centymetrów długości  Charakterystyczna barwa minerału bierze się z podstawień jonów chromu, rzadziej wanadów i żelaza.
Co ciekawe, Inkalamu wcale nie jest największym szmaragdem na świecie. Największy szmaragd wydobyto w Kolumbii – liczył sobie 7052 karaty. Drugi największy kamień tego rodzaju to 6225-karatowy „Insofu” (słoń), wydobyty w 2010 roku, również przez firmę Gemfields. Pierwszy z kamieni należy do prywatnej kolekcji, drugi znajduje się od 2017 roku w rękach indyjskiego przedsiębiorstwa. Ceny sprzedaży obu znalezisk owiane są tajemnicą.