W USA powstanie pierwsza komercyjna elektrownia falowa

Wygląda jak duża boja, a produkuje energię. Ocean Power Technologies otrzymał zgodę władz, aby rozpocząć budowę pierwszej komercyjnej siłowni wodnej (czyli elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich) w USA. Poprzez wykorzystanie niesamowitej siły morza, ponad 1000 domów w Oregonie może otrzymać czystą, odnawialną energię z nowej farmy falowej jeszcze do końca roku. Projekt będzie wykorzystywać technologię PowerBuoy, która rozwijana się od 1994 roku.
Ocean Power Technologies, z siedzibą w Delaware właśnie otrzymała 35-letnią koncesję od amerykańskiej Federalnej Komisji Regulacji Energetyki i to pierwsze pozwolenie na komercyjną tzw. farmę falową w USA. Wcześniej wiele lat prowadzone były testy na Hawajach, u wybrzeży Szkocji i obok New Jersey. Ocean Power Technologies (OPT) zbuduje teraz siłownię wodną na brzegu w Reedsport Oregon i ma zakończyć konstrukcję swojej siłowni jeszcze pod koniec roku.
Oczywiście przez lata intensywnie różne agencje rządowe i pozarządowe badały wpływ tej technologii na środowisko. Licencja pozwala na instalację do 10 PowerBuoys, które wyprodukują 1,5-megawatów energii, wystarczającej by zasilić ponad 1000 mieszkań. Przesył wyprodukowanej energii elektrycznej następuje za pomocą podwodnego kabla. Fale poruszają tłok, który z kolei napędza generator.
Spółka zapewnia, że testy wykazały niezawodność i efektywność technologii PowerBuoy w każych warunkach na morzu. Więcej o technologii możecie przeczytać na stronie oceanpowertechnologies.com

Źródło: inhabitat.com