W Rosji powstały specjalne bankomaty które udzielają pożyczek!

Jeden z takich nowoczesnych bankomatów znajduje się na stacji kolejowej Kursk w Moskwie. Zasada działania jest prosta. Wystarczy podejść wybrać kwotę pożyczki jaką się potrzebuje, zeskanować swój paszport, podać swój numer telefonu i dać sobie zrobić zdjęcie. To wszystko w jednym miejscu. Jeśli całą operację przeprowadzimy zgodnie z procedurą, wystarczy poczekać na wiadomość sms z kodem. Wtedy wracamy ponownie do ’pożyczkomatu’ i możemy odebrać gotówkę. Cała procedura trwa około 15 minut.
Właścicielem bankomatów z pożyczkami jest Oleg Boyko, rosyjski miliarder, który swojej fortuny dorobił się na maszynach hazardowych. W 2009 roku kiedy Putin zakazał działalności hazardowej w Rosji, przeniósł się on ze swoim biznesem za granicę. Swoje pieniądze inwestował również w usługi finansowe w tym w holding 4finance Holding, który jest dostawcą usługi mikro-pożyczek przez SMS.
Obecnie w Moskwie działa około 20 takich bankomatów. W związku z obecną sytuacją finansową i kryzysem spowodowanym przez sankcję, cieszą się one popularnością. Właściciele bankomatów pozwalają na pożyczenie do 15 000 rubli rosyjskich co w przeliczeniu na złotówki daje jakieś 850 zł. Kwotę pożyczki należy zwrócić w ciągu 20 dni. Oprocentowanie wynosi 2% za dzień, co w ujęciu rocznym daje szalone 730%. Mimo wszystko ludzie korzystają z ‘pożyczkomatów’, a wynika to niestety z niskiej wiedzy na temat usług finansowych oraz problemów z zatrudnieniem.

Źródło: bloomberg.com