W Niemczech wydrukowano w 3D mikroskopijną kamerę

Na świecie istnieje wiele bardzo małych kamer, ale żadna nie dorównuje tej, którą stworzyli badacze z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Ich urządzenie zostało wydrukowane w 3D, posiada tylko 3 soczewki, a jego średnica wynosi zaledwie 100 mikrometrów (0,1 milimetra) – jest na tyle niewielkie, by mogło zostać umieszczone w ludzkim organizmie za pomocą strzykawki.
Kamera wydaje się być narzędziem, które idealnie sprawdziłoby się podczas wykonywania wielu badań – takich jak endoskopia. Urządzenie może wykonywać zdjęcia z odległości 3 milimetrów, jednak musi być nieustannie podłączone do światłowodu o długości 1,7 metra. Co ciekawe, podczas procesu produkcyjnego soczewkom kamery można nadawać różne kształty, co pozwala na tworzenie urządzeń o różnym przeznaczeniu.
KameraZapewne minie sporo czasu, zanim kamera stanie się praktyczna, ale rozmiar daje jej szeroki wachlarz możliwości, które wykraczają daleko poza medycynę. Naukowcy uważają, że w takie urządzenia można by wyposażyć autonomiczne pojazdy, smartfony, a nawet bardzo małe roboty, które dzięki nim byłby w stanie wizualizować otaczający je świat. Oczywiście, istnieje obawa, że mikroskopijne kamery będą wykorzystywane także do naruszania ludzkiej prywatności.
KameraWyprodukowanie takiego urządzenia nie wymaga wielkiego wysiłku – zespół z Uniwersytetu w Stuttgarcie zaprojektował je, zbudował oraz przetestował zaledwie w ciągu kilku godzin. Cóż, wygląda na to, że rozmiar jednak nie jest przeciwnością w świecie inteligentnych urządzeń.

Źródło:Phys.org