W komie komety 67P odnaleziono składniki niezbędne do powstania życia

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła w piątek, że sonda Rosetta odkryła w komie (zwanej potocznie „atmosferą”) komety 67P (Czuriumow-Gierasimienko) kilka z tak zwanych „budulców życia”, a w tym fosfor oraz jeden z aminokwasów – glicynę. Oznacza to, że kolizje tego typu obiektów z Ziemią mogły doprowadzić do zwiększenia stężenia substancji, dzięki którym powstały pierwsze organizmy.
Warto dodać, że w 2006 roku NASA wykryła glicynę w próbkach pochodzących z ogona komety Wild 2, jednak ich analiza była utrudniona, gdyż podejrzewano, że zostały zanieczyszczone na Ziemi. Naukowcy uważają ostatnie wieści za niezwykle ważne, ponieważ tym przypadku możemy być pewni, że mamy do czynienia z czystymi próbkami.
„Po raz pierwszy jednoznacznie wykryliśmy glicynę w komecie” – powiedziała Kathrin Altwegg, osoba nadzorująca pracę urządzenia, które dokonało pomiarów.

RosettaKliknij na obrazek, aby go powiększyć


Glicyna to powszechny składnik białek, natomiast fosfor jest kluczowym elementem budującym DNA. Co ciekawe, nie są to jedyne substancje potrzebne do powstania życia, które odnaleziono na komecie – pozostałe to cyjanowodór i siarkowodór. Chociaż ESA utraciła dostęp do lądownika Philae zaledwie kilka tygodni po tym, gdy ten osiadł na komecie, agencja zamierza wykorzystać narzędzia, którymi dysponuje sonda Rosetta do poszukiwania kolejnych tego typu związków w jej atmosferze.

Źródło:ESA