W centrum Drogi Mlecznej zaobserwowano nieznany pierścień gazów

Centrum Drogi Mlecznej nie jest miejscem, w którym chcielibyście się znaleźć. Znajduje się tam bowiem supermasywna czarna dziura znana jako Sagittarius A*, która wsysa wszystko, co znajdzie się w jej horyzoncie zdarzeń. Chociaż nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, wiemy że tam jest dzięki dziesięcioleciom obserwacji zarówno naszej galaktyki, jak i wielu innych.
Grawitacja czarnej dziury naszej galaktyki przyciąga do niej prawie wszystko, ale pobliska materia, która jeszcze nie została pochłonięta, orbituje wokół obiektu w formie tak zwanego dysku akrecyjnego. Teraz, nowe badania pokazują, że w sąsiedztwie czarnej dziury znajduje się nie tylko pył i przegrzane gazy, ale również pierścień stosunkowo chłodnych gazów.
Naukowcy, którzy przeprowadzili badania, opisali ten dotąd nie wykryty pierścień gazów w pracy, która została opublikowana w czasopiśmie Nature. Jak już wspomnieliśmy, pierścień zawiera stosunkowo chłodne gazy, ale słowo „stosunkowo” wydaje się być w tym wyrażeniu kluczowym wyrazem. Jest tak, ponieważ te gazy mają około 10 tysięcy stopni Celsjusza. Jak widać, tak czy siak są one dość gorące, ale nie tak gorące jak gazy, które wykryto w pobliżu czarnej dziury w przeszłości, których temperatura wynosi 10 milionów stopni Celsjusza.
Niestety, nadal pozostaje tajemnicą to, w jaki konkretnie sposób wszelakie gazy jak również pył gromadzą się w dysku akrecyjnym. Nieznane są także mechanizmy działające w obrębie dysku. Dlatego naukowcy nadal chcą badać obszar otaczający centralną czarną dziurę Drogi Mlecznej. Mają oni nadzieję na to, że dowiedzą się o nim kolejnych rzeczy.

Źródło:Nature