W 2019 roku na ISS może trafić rosyjska 'załoga’ robotów

Wykorzystywanie robotów podczas wykonywania niebezpiecznych misji czy zadań ma dla ludzkości oczywiste zalety, a podróże kosmiczne nie stanowią tu wyjątku. W 2011 roku NASA wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną humanoidalnego asystenta o nazwie Robonaut 2, który miał pomagać astronautom, a niedawno trafił tam kolejny robot – wyposażony w sztuczną inteligencję CIMON. Teraz, dzięki „źródłu z przemysłu rakietowego i kosmicznego”, które odezwało się do rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, wiemy, że rosyjski duet robotów może podążyć za przykładem robotów amerykańskich.
Podobno w kosmos mają udać się roboty FEDOR, które bezzałogowym statkiem kosmicznym Sojuz polecą nie jako ładunek, a jako członkowie załogi. Należy jednak zaznaczyć, że pojazd będzie sterowany zdalnie. Zgodnie z doniesieniami agencja Rozkosmos już wyraziła wstępną zgodę na realizację pomysłu, do czego ma dojść w 2019 roku.
Roboty FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) zostały opracowane w ramach programu zapoczątkowanego w 2014 roku. Stworzyli je wspólnie naukowcy z rosyjskiej firmy Android Technics oraz wojskowej agencji badawczej Advanced Research Fund.

Maszyny te posiadają wiele przydatnych umiejętności – potrafią między innymi obsługiwać rożne narzędzia (w tym piły i spawarki), prowadzić samochody i inne pojazdy, otwierać drzwi czy gasić pożary. Niestety, są one również zdolne do obsługi broni palnej.  Były wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny – Dmitrij Rogozin – musiał nawet zaprzeczyć, że jego państwo tworzy „Terminatora”.

Źródło: Defense One