Virgin Galactic wkrótce przeprowadzi pierwsze loty testowe samolotu VSS Unity

Virgin Galactic – firma, która ma w niedalekiej przyszłości oferować suborbitalne loty kosmiczne, jest gotowa, by poddać pierwszym powietrznym testom maszynę będącą zastępstwem dla poprzedniego pojazdu typu SpaceShipTwo – VSS Enterprise. Zgodnie z raportem serwisu Bloomberg, próby rozpoczną się już w sierpniu.
Przedsiębiorstwo zaprezentowało swój nowy kosmiczny samolot – VSS Unity, w lutym. Co ciekawe, nazwę maszynie nadał sam Stephen Hawking. Pojazd ten ma zastąpić statek VSS Enterprise, który w 2014 roku rozbił się na pustyni Mojawe. Podczas katastrofy zginął drugi pilot – 39-letni Michael Alsbury, natomiast pierwszy, 43-letni Peter Siebold, został ciężko ranny.
Podczas najbliższych testów Unity będzie latał w parze ze statkiem matką – WhiteKnightTwo, do którego będzie przymocowany. Próby, podczas których maszyna będzie wznosiła się w powietrze samodzielnie, nie rozpoczną się przed 2017 rokiem.

Obecnie nie wiadomo, kiedy testy zostaną zakończone, ani kiedy statek będzie mógł zabrać w przestrzeń kosmiczną pierwszych turystów, ale nie zanosi się na to, by firma miała być gotowa do realizacji swoich celów w tym bądź w kolejnym roku. Niemniej, powoli zmierza w tym kierunku i już rozpoczęła budowę trzeciego statku typu SpaceShipTwo.

Źródło:Bloomberg