VertiGo – robot firmy Disney, który potrafi jeździć po ścianie

Inżynierowie Disney Research Zurich wspomagani prze szwajcarskich studentów stworzyli rewolucyjnego robota, któremu niestraszna jest żadna powierzchnia. Miniaturowy samochód jest w stanie jeździć praktycznie wszędzie, a żadnego problemu nie stanowią dla niego nawet pionowe ściany. Swoje ogromne możliwości zapewnia mu system napędu, który składa się z dwóch śmigieł. Te elementy czynią robota w pewnym sensie dronem… który nie potrafi latać.
Celem naukowców było stworzenie robota, który mógł poradzić sobie z każdą nawierzchnią. Właśnie z tego powodu napęd nie jest zapewniany przez same koła, a przez dwa śmigła, które ustawione odpowiednio, dają możliwość jazdy do przodu i do tyłu. Aby  taki system mógł się sprawdzić, robot musiał być jak najlżejszy. Z tego powodu twórcy VertiGo użyli włókno węglowe do budowy konstrukcji robota, a pozostałe elementy (takie jak zawieszenie, czy same koła) stworzyli przy pomocy drukarek 3D.Dwa śmigła, które napędzają robota posiadają system, które je przechyla. To właśnie dzięki temu możliwa jest zmiana kierunku jazdy, a także zamiana osi. Robot jest bowiem w stanie bez niczyjej pomocy wspiąć się z powierzchni poziomej na pionową – robi to za pomocą energicznego przechylenia obydwu śmigieł w odwrotną stronę. Ten „trik” możecie zobaczyć dokładnie na załączonym filmie. Jak twierdzą twórcy, w teorii robot jest w stanie poruszać się nawet do góry nogami, jednak ta zdolność nie została zaprezentowana.

Na razie Disney Research nie opublikował żadnej informacji dotyczącej tego, czy VertiGo trafi do sprzedaży. Jeśli tak się stanie, to z pewnością będzie to nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.  Tymczasem pozostaje nam tylko możliwość oglądania filmu z VertiGo w roli głównej.

Źródło:Disney Research