Uwaga! Facebook podmienił wasze maile!

Facebook bardzo mocno dąży do pełnej kontroli swoich użytkowników, ostatnio wykonał w tym kierunku kolejny krok. Krok, dodajmy, bardzo nieładny i nieetyczny. Podmienił on mianowicie wszystkim użytkownikom wyświetlane w profilu maile z tych, które były tam ustawione, na maile w domenie facebookowej. Czyli jeśli wcześniej w informacjach o nas wyświetlał się nasz prywatny mail, na który chcieliśmy otrzymywać korespondencje to od dzisiejszego ranka zamiast niego widnieje tam adres nazwa.profilu@facebook.com. Stary mail jest ukryty i trzeba go sobie ręcznie przywrócić.
Oczywiście nie wszystkim musi przeszkadzać ta zmiana, lecz nadal jest to ruch bardzo nieetyczny. Jakiekolwiek grzebanie w informacjach, które użytkownicy publikują jakie swoje osobiste dane jest naszym zdaniem niedopuszczalne. Czy następnym razem Facebook zmieni ludziom imię i nazwisko? Drugim grzechem jest brak jakiejkolwiek informacji o takim ruchu. Gdyby nie portale informacyjne i propagowanie tej wiadomości na tablicach przez użytkowników (do czego zachęcamy) to większość z nich mogłaby się o tym szybko nie dowiedzieć. Część prawdopodobnie i tak się nie dowie. Trzecim i chyba najgorszym grzechem jest sama zmiana maila na takiego we własnej domenie. Teraz każdy kto chciałby się z nami skontaktować, a nie zna naszego prywatnego adresu będzie musiał wysyłać wiadomości przez Facebooka. Nie jest jednak tajemnicą, że portal takie wiadomości przetwarza, czyli mówiąc prościej po prostu czyta. Oczywiście Facebookowi nie chodzi o to, żeby dostać się do naszej wstydliwej korespondencji z ukochaną, ale jak najbardziej chciałby poznać nasze gusta czy zamiłowania żeby jeszcze lepiej spersonalizować reklamy. Ostatecznie nie o wszystkich naszych preferencjach mówimy publicznie czy publikujemy je na profilu, niektóre rzeczy można poznać właśnie jedynie przetwarzając prywatne maile czy wiadomości. Teraz portal będzie posiadaczem jeszcze większej liczby naszej korespondencji. Jednym słowem: wstyd, mości Facebooku, wstyd!
Jeśli ktoś z was nie umie sobie poradzić ze zmianą maila na stary (co zalecamy zrobić) to poniżej prezentujemy, krótką instrukcję:

  • Wchodzimy na swój profil i naciskamy Zaktualizuj Informacje/Update Info po prawej od imienia i nazwiska.

  • Naciskamy Edytuj/Edit przy Kontakt/Contact Info w czwartej sekcji po prawej stronie.

  • Na samej górze mamy podane dwa (lub więcej) maile. Nasz stary prywatny oraz nowy w domenie facebook.com

  • Naciskamy przycisk całkiem po prawej stronie (z przekreślonym kółkiem), przy naszym adresie prywatnym i zmieniamy na Pokaż na osi czasu/Shown on timeline

  • Przy adresie w domenie Facebook.com zmieniamy tę samą opcję na Ukryte w osi czasu/Hidden on timeline

  • Możemy tez zmienić ustawienia widoczności obu adresów (opcja bardziej na lewo od tej, którą zmienialiśmy)

  • Zapisujemy i cieszymy się swoim starym mailem wyświetlanym w naszym profilu

Instrukcja przywrócenia starego maila

Źródło: wł.