Ubuntu nie zrealizowało celu na rok 2015. Rokiem Linuxa będzie zapewne rok 2016

Ubuntu to jedna z popularniejszych i bardziej przyjaznych dla użytkownika dystrybucji systemu Linuks. Cztery lata temu jej twórca, Mark Shuttleworth, zapowiedział, że do końca roku 2015 Ubuntu powinno znaleźć się na 200 milionach komputerów. Niestety wbrew wszelkim wysiłkom, ostateczny wynik jest daleki od zakładanego.
Firma Canonical, będąca właścicielem Ubuntu, podała, że system ten został zainstalowany w przybliżeniu „kilkadziesiąt milionów razy”. Możemy więc śmiało estymować, że osiągnięta została liczba na poziomie około 1/3 wartości zakładanej. System Linux wciąż nie przemawia do użytkowników zaznajomionych słabiej z nowymi technologiami, co zdecydowanie zawęża potencjalny krąg jego odbiorców.
Różne dane zbierane przez podmioty niezależne wykazują, że udział Linuxa w rynku wynosi od 1 do 1,5%. Wynik uległ natomiast znaczącej poprawie w sektorze rozwiązań związanych z chmurą oraz internecie rzeczy (IoT). Próba ekspansji systemu Ubuntu Touch na smartfony, w którym nadzieje pokładał Shuttleworth, zakończyła się raczej umiarkowanym sukcesem, by nie powiedzieć: klapą. Różne źródła donoszą, że korzysta z niego mniej niż milion osób na całym świecie.
Ciekawa dyskusja na temat wyniku Linuxa Ubuntu rozwija się obecnie na forum Phoronix.