Twórcy ArmA III nadal za kratkami

We wrześniu bieżącego roku Ivan Buchta i Martin Pezlar, dwaj pracownicy czeskiego studia Bohemia Interactive, pracujący przy produkcji gry ArmA III, zostali zatrzymani na greckiej wyspie Lemnos pod zarzutem szpiegostwa.
Obaj spędzili w więzieniu 70 dni w oczekiwaniu na decyzję sądu, który ostatecznie odrzucił ich prośbę o wycofanie oskarżenia o szpiegostwo. Co więcej, odmówiono im także możliwości wyjścia z więzienia za kaucją. Cała procedura znacznie się przedłużyła, a to za sprawą strajków, które sparaliżowały grecki system prawny.

„Są w celi z ponad dwudziestoma pięcioma innymi osobami, śpią na ziemi, jedzą dwa razy dziennie (…) Nasi chłopcy przestali mówić nam przez telefon, że wszystko jest w porządku i, że sobie radzą. Po ogłoszeniu decyzji przez sąd słyszymy jedynie coś, czego żaden rodzić nie chciałby nigdy usłyszeć: Mamo, tato, prosimy ratujcie nas” – mówią rodzice obu mężczyzn.

Obie rodziny apelują teraz o pomoc do prezydenta i premiera Republiki Czeskiej. Nad sprawą ciągle pracuje także czeskie ministerstwo spraw zagranicznych. Ponadto fani serii nieustannie prowadzą kampanię na rzecz uwolnienia Ivana Buchty i Martina Pezlara. Przypominamy, że obu mężczyznom grozi nawet do dwudziestu lat pozbawienia wolności.

Źródło: Eurogamer