Twoje zdrowie pod stałą kontrolą. Poznaj polski wynalazek

Elektrofizjologiczny nadzór pacjenta – tak nazywa się nowy system kontroli stanu zdrowia opracowany przez inżynierów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. O co chodzi? Założenie jest proste. System czujników będzie monitorował nasze zdrowie, a kiedy komputer zauważy niepokojące symptomy – wezwie pomoc!
Jak wyjaśnia prof. Piotr Augustyniak, kierownik Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej:  „chcemy wyposażyć dom i ubranie osoby w urządzenia, które będą nadzorowały jej tryb życia. Powszechnie sądzi się, że medycyna jest tylko dla chorych, a ta najbardziej zaawansowana medycyna jest w szpitalach. My przełamujemy ten stereotyp. Celem naszego projektu jest wyposażanie mieszkań w systemy nadzoru oparte na rozmaitych sygnałach medycznych, obrazach – takich przesłankach, które można w sposób medyczny interpretować”.
System będzie zaimplementowany w naszym domu. Codzienne powtarzalne czynności jakie wykonujemy w danym pokoju tworzą pewien wzór. W jednym leżymy, w drugim robimy śniadanie, w inny siedzimy. Towarzyszy tym czynnościom określone tętno. Ewentualne odchylenia w funkcjach organizmu będą rejestrowane przez komputer. Pomogą w tym kamery, czujniki montowane w różnego typu sprzętach domowych i na powierzchni ciała człowieka. Stan monitorowanego człowieka będzie określany jako normalny, podejrzany, niebezpieczny lub krytyczny. W lżejszych stanach wzywany będzie członek rodziny, w cięższych – pogotowie.
Projekt zakończy się w październiku tego roku. Rozwiązanie to może trafić do ludzi niezwłocznie, ponieważ naukowcy używają do jego budowy standardowych kamer, czujników i innych elementów, dostępnych w sklepach. Projekt może być dostosowany do każdej osoby indywidualnie, może być też pomocny niepełnosprawnym przy codziennym wydawaniu komend urządzeniom (poprzez gesty). Do tego twórcy projektu zwracają uwagę, że system wcale nie musi ograniczać się do mieszkań.

Źródło: agh.edu.pl