Twitter blokuje konta śledzące usunięte posty polityków

Serwis bronił polityków i dyplomatów, gdyż według niego usuwanie wpisów było „wyrazem głosu użytkownika”. Zablokowane konta były prowadzone przez holenderską organizację Open State Foundation. Śledziły one wpisy polityków i dyplomatów, a gdy któryś z nich został usunięty, automatyczne konto umieszczało go ponownie w serwisie oraz archiwizowało w internecie.
Twitter zablokował takie konta w Kanadzie, Egipcie, Francji, Niemczech, Grecji, Indiach, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Turcjii i Wielkiej Brytanii. Osoba, która śledziła skasowane tweety członków Parlamentu Europejskiego, także utraciła dostęp do konta.
Zawieszono dostęp wszystkich kont do API Twittera, zapobiegając wysyłaniu postów prosto do sieci. Usunięte tweety dalej będą archiwizowane online. Ten ruch nie był bez precedensu – Twitter zablokował dostęp do usuniętych postów amerykańskich polityków w maju.
W oświadczeniu Twittera skierowanym do organizacji, serwis mówi, że ta decyzja została oparta o „ścisłe uwzględnienie wielu czynników”. Według niego każdy użytkownik ma takie samo prawo do usuwania własnych wpisów. Po zablokowaniu amerykańskich postów w maju, Twitter wyjaśnił, że było to aktem „uhonorowania oczekiwań użytkowników wobec prywatności ich kont”, niezależnie od tego, czy byli zwykłymi obywatelami, czy politykami.
Wiele z usuniętych postów można znaleźć na stronie politwoops oraz diplotwoops.
Twitter blokuje konta śledzące usunięte posty polityków

Źródło: Twitter