Trzej astronauci z ISS bezpiecznie powrócili na Ziemię

Trzej astronauci, którzy badali wpływ mikrograwitacji na organizm człowieka na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wczoraj bezpiecznie powrócili na Ziemię. Każdy z nich spędził w przestrzeni kosmicznej 186 dni.
Trzej mężczyźni, a w tym dotychczasowy dowódca ISS – Tim Kopra, inżynier pokładowy – Tim Peake oraz Jurij Malenczenko z Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos, pomyślnie wylądowali w pobliżu Dzhezkazganu w Kazachstanie około godziny 5:15 czasu wschodniego (11:15 czasu polskiego).
Astronauci byli częścią Ekspedycji 47, której zadaniem było prowadzenie badań nad wpływem mikrograwitacji na układ mięśniowo-szkieletowy człowieka. Badania te mają ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli kiedyś rzeczywiście będziemy chcieli dotrzeć na Marsa. NASA uważa, dzisiejsza technologia pozwalałaby na pokonanie dystansu dzielącego Ziemię i Czerwoną Planetę w ciągu ośmiu miesięcy. Obecnie nie wiemy, z jakimi konsekwencjami wiązałby się tak długi pobyt w kosmosie.

Miejsce lądowaniaKliknij na obrazek, aby go powiększyć


„Od potencjalnego rozwoju szczepionek, do danych które mogłyby okazać się ważne w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby oczu takie jak jaskra, badania pozwolą NASA na przygotowanie człowieka do długotrwałych kosmicznych podróży, a jednocześnie pomogą ludziom mieszkającym na Ziemi.”
Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają trzy osoby – Jeff Williams z NASA oraz Oleg Skripoczka i Aleksiej Owczinin z Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. Ich misja zakończy się za trzy tygodnie, a już wkrótce na ISS zamieszkają nowi astronauci.

Źródło:NASA