Tim Cook oficjalnie: Apple pracuje nad systemem dla autonomicznych pojazdów

Nie jest tajemnicą to, że Apple od kilku ostatnich lat interesuje się rynkiem motoryzacyjnym. Firma zatrudniła przecież kilku weteranów tej branży. Niektórzy wierzyli nawet, że budowała ona od podstaw własny elektryczny samochód, ale potem podobno zredukowała skalę swoich planów i postanowiła skupić się na oprogramowaniu pozwalającym na autonomiczną jazdę. Oficjalnie Apple nigdy się do tego nie przyznało, ale w ostatnim wywiadzie z serwisem Bloomberg Tim Cook – CEO przedsiębiorstwa, w końcu potwierdził, że firma „koncentruje się na autonomicznych systemach”.
Cook nie opisał w żaden sposób tych systemów. Zaznaczy natomiast, że jego firma nie jest gotowa do dyskusji nad rzeczywistym produktem. CEO nazwał go „matką wszystkich projektów AI”, a dodając nieco niejasności wspomniał również, że autonomiczne systemy można by zastosować nie tylko w samochodach.
„Z punktu widzenia produktów nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co zrobimy, ale jasne jest, że to podstawowa technologia, którą uznajemy za bardzo ważną.” – powiedział Cook.

Cook dodał również, że technologia autonomicznej jazdy jest tylko jednym z trzech „stymulatorów zmian”, które nadejdą w najbliższej przyszłości. Pozostałe dwa to według niego tak zwany ridesharing oraz elektryfikacja.
Autonomiczny samochód, nad którym rzekomo miało pracować Apple, był znany wewnętrznie jako „Project Titan”. Podobno ponad 1000 inżynierów było w pewnym momencie zaangażowanych w jego rozwój. W kwietniu firma uzyskała pozwolenie od Kalifornijskiego Departamentu do spraw Pojazdów Mechanicznych na przetestowanie trzech samojeżdżących sportowo-użytkowych samochodów, które wkrótce potem dostrzeżono na ulicach – były to Lexusy wyposażone w czujniki Velodyne.

Źródło:Bloomberg