Tim Cook jako pierwszy w świecie technologii potępia tzw. zjawisko supremacjonizmu

Notatka dotyczyła pzede wszystkim sytuacji jaka panuje w oddziałach Google – ale Tim odniósł się też szoroko do tego co wydarzyło się w USA, przyrównując to trochę do nazizmu. Dlaczego więcej mężczyzn obsadza większą część stanowisk i zwykle są to stanowiska dużo bardziej rozwojowe. Lepiej płatne. Bardziej doceniane. Charakter wypowiedzi można było porównać do masakry w Charlottesville. Wypowiedział się także, że traktowani w Apple ludzie są fundamentem moralności firm, niejako wyrażonej przez produkty i działania.
Tim Cook
Według Recode, CEO Apple napisał jako pierwszy i najmłodszy wiadomość e-mail o zamieszkach, które miały miejsce w Charlottesville w stanie Wirginia. Można w niej przeczytać o silnej nienawiści do sytuacji jaka miała miejsce ostatnio w Stanach Zjednoczonych, jak I także jednoznaczne wezwanie do kogoś, kto według wielu ekspertów ma mylną opinię na temat sytuacji w Charlottesville. Podobny list w tej sprawie wystosował dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella. Chodzi o obecnego prezydenta USA, Donalda Trumpa, który z początku wypowiedział się, że demonstracja była nastawiona pokojowo – szybko jednak się z tych słów wycofał.
A czym tak naprawdę jest supremacjonizm. Jest to światopogląd, w którym szczególną rolę odgrywa wiek, rasa, gatunek, pochodzenie etniczne, religia, płeć, grupa społeczna, ideologia, narodowość czy kultura. Te wywyższają się. Uważają za lepsze od innych wspomnianych wyżej odmian, a także niejako dają przyzwolenie lub “nakazują” na formalną lub fizyczną agresję. Supremacjonizm narodził w USA I w tym kraju jest z tym największy problem, co nie oznacza, że Europa jest wolna od tego rodzaju “terroru”.
Cook zamierza zebrać 2 miliony dolarów na rzecz walki z tym co wydarzyło się w stanie Wirginia. Niebawem pojawi się również opcja dodana do programu iTunes dla użytkowników Apple, aby przyczynić się do wspierania jednej z wybranych przez Apple organizacji, South Poverty Law Center.
To i tak kropla w morzu potrzeb na walkę z białym supremacjonizmem. Szkoda więc, że jak większość polityków, ważnych osobistości czy wpływowych postaci w świecie technologicznym, zbyt późno reagują na podobne, czy inne przypadki, których w ostatnim czasie jest coraz więcej nie tylko w USA, ale i na świecie. Może ich skala jest mniejsza i nie nadaje się na pierwsze strony gazet, ale z pewnością jest warta uwagii – jak każda inna, która dotyczy wolności człowieka i wyznawanych przez niego wartości.
 
List w wersji oryginalnej:

Team,

Like so many of you, equality is at the core of my beliefs and values. The events of the past several days have been deeply troubling for me, and I’ve heard from many people at Apple who are saddened, outraged or confused.
What occurred in Charlottesville has no place in our country. Hate is a cancer, and left unchecked it destroys everything in its path. Its scars last generations. History has taught us this time and time again, both in the United States and countries around the world.
We must not witness or permit such hate and bigotry in our country, and we must be unequivocal about it. This is not about the left or the right, conservative or liberal. It is about human decency and morality. I disagree with the president and others who believe that there is a moral equivalence between white supremacists and Nazis, and those who oppose them by standing up for human rights. Equating the two runs counter to our ideals as Americans.

Regardless of your political views, we must all stand together on this one point — that we are all equal. As a company, through our actions, our products and our voice, we will always work to ensure that everyone is treated equally and with respect.

I believe Apple has led by example, and we’re going to keep doing that. We have always welcomed people from every walk of life to our stores around the world and showed them that Apple is inclusive of everyone. We empower people to share their views and express themselves through our products.

In the wake of the tragic and repulsive events in Charlottesville, we are stepping up to help organizations who work to rid our country of hate. Apple will be making contributions of $1 million each to the Southern Poverty Law Center and the Anti-Defamation League. We will also match two-for-one our employees’ donations to these and several other human rights groups, between now and September 30.

In the coming days, iTunes will offer users an easy way to join us in directly supporting the work of the SPLC.

Dr. Martin Luther King said, “Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.” So, we will continue to speak up. These have been dark days, but I remain as optimistic as ever that the future is bright. Apple can and will play an important role in bringing about positive change.

Best,

Tim