The Fappening: Ryan Collins przyznał się do winy – czy to na pewno on?

We wrześniu 2014 FBI rozpoczęło śledztwo mające na celu odnalezienie osoby lub osób odpowiedzialnych za The Fappening – wielki wyciek rozbieranych zdjęć wielu aktorek i modelek, umieszczanych wcześniej w chmurze Apple iCloud. Wtedy to uznano, że na konta celebrytek takich jak Cara Delevingne, Jennifer Lawrence, Bar Rafaeli, czy też Kate Upton, ktoś postanowił się włamać.
Jakiś czas temu odnaleziono osobę, której postawiono zarzuty w tej sprawie. 36-letni Ryan Collins właśnie przyznał się do winy i potwierdził, że uzyskał dostęp do 50 kont iCloud oraz 72 kont Gmail w okresie od listopada 2012 roku do września 2014 roku. Poinformował on natomiast, że nie włamywał się na konta poszkodowanych osób, a logował się na nie za pomocą danych, które… ofiary postanowiły mu podać. Jak się okazało, Collins podszywał się za pracowników Apple i Google i za pomocą najprostszej z metod phishingowych otrzymywał loginy i hasła. W mailach, które wysyłał zawarty był link do formularza logowania. Nie muszę chyba mówić, że dane były przekazywane prosto w ręce Collinsa. Cytując jeden z komentarzy w sieci: „W parze z bogactwem nie zawsze musi iść inteligencja.”
Tym samym z pośredniej winy za cały ten ambaras oczyszczono Apple. Pierwotnie uważano bowiem, że zabezpieczenia chmury iCloud zostały złamane, co wywołało ogromną falę krytyki skierowaną pod adresem giganta z Cupertino.
Czy Ryan Collins aby na pewno jest winny? Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Przyznanie się do winy w wielu systemach prawnych nie jest jednoznaczne z ogłoszeniem wyroku skazującego. W Stanach Zjednoczonych mnóstwo jest osób, które na podobnej aferze chciałyby się po prostu wybić i zyskać na popularności. Collinsowi w teorii grozi maksymalnie 5 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 250 tysięcy dolarów. W praktyce, ze względu na współpracę z wymiarem sprawiedliwości, wyrok opiewał będzie najprawdopodobniej „jedynie” na 18 miesięcy pozbawienia wolności.
Macie na swoich dyskach zdjęcia z The Fappening? :>

Źródło: WCCF Tech