Teraz budowę następnego łazika NASA możecie oglądać na żywo

W 2020 roku NASA zamierza wysłać na Marsa kolejnego łazika – Mars 2020. Ta misja jest niezwykle ważna, zwłaszcza że kilka miesięcy temu agencja musiała ostatecznie pożegnać się z łazikiem Opportunity, co sprawiło, że obecnie tylko jeden łazik przemieszcza się po Czerwonej Planecie – Curiosity. Co więcej, Curiosity ma już swoje lata, a więc ten także w każdej chwili może zawieść.
Co ciekawe, teraz każdy z Was nie ruszając się z fotela może przenieść się do Laboratorium Napędu odrzutowego NASA i zobaczyć, jak wyglądają prace nad łazikiem Mars 2020. Za sprawą nowo zamontowanej kamery internetowej możemy nieustannie podziwiać naukowców nadających pojazdowi jego kształt.

W tej chwili NASA zamierza wystrzelić łazika Mars 2020 w kosmos 17 lipca 2020 roku. Pojazd dotrze jednak na Czerwoną Planetę dopiero w 2021 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planet, wyląduje on na Marsie 18 lutego 2021 roku.
Rzecz jasna, misja Mars 2020 będzie miała wiele celów, ale chyba najciekawszy jest ten, który zakłada zebranie marsjańskich próbek i umieszczenie ich w pojemnikach, które w przyszłości zostaną zabrane z Czerwonej Planety w ramach innej misji. Dzięki temu w końcu moglibyśmy zbadać materię pochodzącą z Marsa na Ziemi.

Źródło: NASA