Ten robot potrafi rozwiązać kostkę Rubika w sekundę

Robot, który został stworzony przez dwóch inżynierów oprogramowania – Jaya Flatlanda i Paula Rose’a, potrafi rozwiązać kostkę Rubika ponad cztery razy szybciej niż najbardziej utalentowany człowiek. I nie, nie był to zwyczajny łut szczęścia.
Na poniższym wideo zobaczycie, że robot rozwiązywał kostkę kilka razy, za każdym razem w jeszcze krótszym czasie. Zaczął od czasu 1,196 sekundy, drugie podejście zakończyło się po 1,152 sekundy, trzecie po 1,047 sekundy, a ostatnie trwało 1,019 sekundy. Dla porównania, oficjalnie żaden człowiek nie ułożył kostki szybciej niż w 4,904 sekundy, a poprzedni najszybszy robot dokonał tego w 3,243 sekundy i został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Maszyna, która pojawiła się w filmiku, składa się z kilku silników krokowych, ramek wydrukowanych w 3D i czterech kamer podłączonych do komputera. Robot na początku obserwuje kostkę, tak jak człowiek, by dowiedzieć się, jaki jest jej układ. Następnie, dane te są przesyłane do komputera, gdzie specjalna aplikacja opracowuje strategię rozwiązania kostki i planuje wszystkie kroki. Maszyna musi je po prostu zrealizować. Cały proces trwa niewiele więcej niż sekundę.
Nie mniej jednak, istnieją podstawy, by uważać, że ten robot być może nie zostanie uznany za oficjalnego rekordzistę. Dlaczego? Otóż twórcy maszyny zmodyfikowali kostkę, wywiercając po cztery dziury na środku jej każdej ściany, by dopasować ją do silników. Robot, do którego należy poprzedni rekord pracował na innej zasadzie i nie wymagał wprowadzenia takich zmian.
Mimo to, twórcy maszyny złożyli wniosek o przyznanie tego tytułu. Zanim jednak dowiecie się, jak potoczy się ta sytuacja, możecie zobaczyć jak wyglądał i jak rozwiązywał kostkę Rubika robot, który pobił rekord w 2014 roku.

Źródło:Ubergizmo