Ten polimer zmienia kształt pod wpływem temperatury ludzkiego ciała

Wszystkie materiały w pewien sposób reagują na ciepło, ale nowy, zmieniający kształt polimer reaguje na temperaturę ludzkiego ciała zaledwie pod wpływem dotknięcia, natychmiast się kurcząc. Podczas tego procesu materiał może podnieść przedmiot, którego masa jest 1000 razy większa od masy polimeru.
Polimer opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Rochester to nowy materiał, który reaguje na ciepło ludzkiego ciała przez zmianę swojej struktury na coraz bardziej krystaliczną. Gdy zwiększa się liczba kryształów, tworzywo tymczasowo zmienia swój kształt. Kluczem do opracowania nowego polimeru było odkrycie sposobu na kontrolę krystalizacji, która zachodziła, gdy materiał był ochładzany bądź rozciągany.

Efekt ten osiągnięto dzięki kompleksowej mieszaninie cząsteczkowych łączników, które w odpowiedni sposób scalają poszczególne nici polimeru i hamują proces krystalizacji gdy materiał jest rozciągany. Naukowcy wykorzystali jednak te połączenia w taki sposób, że pod wpływem temperatury wynoszącej co najmniej 35 stopni Celsjusza, polimer wróci do swojego wyjściowego kształtu, czyli zwiększy liczbę kryształów w swojej strukturze.
Materiał jest dość silny, a proces powrotu do pierwotnego kształtu pozwala mu na podniesienie przedmiotu, którego masa 1000-krotnie przekracza jego własną.
Jak podają naukowcy, tworzywo może znaleźć wiele ważnych zastosowań – wykorzystując go można by stworzyć nowego rodzaju szwy, sztuczną skórę, dozowniki medyczne, a nawet odzież.

Źródło:Uniwersytet Rochester