Teleskop Hubble’a zauważył dwie młode galaktyki, które opuściły kosmiczną pustkę

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił dwie młode galaktyki, które opuściły region znany jako Pustka Lokalna. Obszar ten, jak sama nazwa wskazuje, jest pustką w przestrzeni kosmicznej o średnicy szacowanej na 30 do 150 milionów lat świetlnych. Na jej krawędzi znajdują się galaktyki należące do gromady galaktyk Herkulesa, gromady w Warkoczu oraz Grupy Lokalnej.
Zgodnie z teorią badaczy, dwie wspomniane galaktyki karłowate – Pisces A oraz Pisces B, zostały wyciągnięte z Pustki Lokalnej przez grawitację pobliskiej gromady galaktyk. Teraz naukowcy uważnie się im przyglądają.
Omawiane galaktyki możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Pisces A, która znajduje się około 19 milionów lat świetlnych z dala od Ziemi, umieszczona jest po lewej stronie fotografii, a Pisces B, oddaloną od naszej planety o 30 milionów lat świetlnych, widać po prawej stronie.HubbleW gromadzie galaktyk znajduje się znacznie więcej międzygalaktycznego gazu niż w Lokalnej Pustce, co oznacza, że teraz istnieje większa szansa na to, by w obydwu galaktykach rodziły się gwiazdy. W rzeczywistości, jak twierdzą badacze, obecnie w obydwu galaktykach panuje „burza narodzin gwiazd” w porównaniu do tego, co miało miejsce w obszarze, w którym znajdowały się wcześniej.
Badacze mają nadzieje, że obserwując obydwie galaktyki dowiedzą się czegoś nowego na temat procesu powstawania gwiazd oraz galaktyk karłowatych. Każda z nich zawiera od około 20 do 30 jasnych niebieskich gwiazd, co sugeruje że ich wiek nie przekracza 100 milionów lat. Co ciekawe, naukowcy sugerują, że galaktyki te mogą równie dobrze zaprzestać „produkcji” gwiazd, stając się po prostu satelitami znacznie większych galaktyk.

Źródło:HubbleSite