Tak wyglądają pierwsze trójwymiarowe zdjęcia „silników” bakterii

Od lat wiemy, że niektóre bakterie mają niewielkie ogony znane jako wici, dzięki którym mogą się przemieszczać. Niemniej jednak, do tej pory nie byliśmy w stanie przyjrzeć się dokładnie strukturom, które je napędzają. Nowe zdjęcia pokazują, jak te występujące naturalnie w przyrodzie silniki wyglądają w wysokiej rozdzielczości i w trójwymiarze.
Jak donosi New Scientist, naukowcy z Imperial College w Londynie wykorzystali technikę zwaną kriotomografią, która polega na zamrażaniu próbek i obrazowaniu ich z pomocą mikroskopu elektronowego, by dokładnie przyjrzeć się silnikom biologicznym bakterii. Silniki te znajdują się u nasady wici i to właśnie je napędzają.
SilnikPoniższe ilustracje pokazują, że różne bakterie posiadają różne silniki, choć wszystkie składają się z szeregu podobnych pierścieni, umieszczonych na elemencie zwanym stojanem, tak jak w mechanizmach tworzonych przez człowieka – pompach, sprężarkach, wentylatorach, dmuchawach, maszynach elektrycznych, silnikach, prądnicach czy turbinach. Stojan pozwala na wytworzenie momentu obrotowego, dzięki któremu wić popycha bakterię do przodu.
Co ciekawe, jedne bakterie mają większe stojany niż inne. Z tego powodu, wartość ich momentu obrotowego może być jeszcze większa. Na przykład, ciąg silnika bakterii Campylobacter jest dwa razy silniejszy niż ciąg silnika Salmonelli, co pozwala jej na przebijanie się przez ściany naszych jelit i wywoływanie zakażeń układu pokarmowego.
Silnik

Źródło:New Scientist