Tak wygląda kolizja dwóch galaktyk

Jako mieszkańcy Ziemi niemalże jedyne kosmiczne kolizje o których myślimy i których w zasadzie się obawiamy to takie, które dotyczą naszej planety i potencjalnie zagrażających im asteroid. Niemniej, nawet jeśli jakaś gigantyczna skała doprowadziłaby do zagłady ludzkości, czy nawet zniszczenia Ziemi, nie miałoby to większego znaczenia w skali całego Wszechświata. Znacznie wyższą rangę w tej skali posiadają zderzenia galaktyk. Takie wydarzenie niedawno dostrzegł Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
Para zderzających się galaktyk, którą zaobserwował Kosmiczny Teleskop Hubble’a to NGC 6052. Po raz pierwszy odkryto je już w 1784 roku, czego dokonał William Herschel, jednakże początkowo sklasyfikowano je jako nieregularna galaktyka – ze względu na ich dziwny kształt. Teraz wiemy, że w rzeczywistości NGC 6052 składa się z dwóch galaktyk, które są w trakcie wpadania na siebie.
Wiele ciekawych rzeczy dzieje się podczas kolizji galaktyk. Przede wszystkim, gwiazdy w tych galaktykach mogą zostać popchnięte lub przeciągnięte na nowe orbity, w oparciu o ich szybko zmieniające się otoczenie.NASAJak wyjaśnia NASA opisując zdjęcie, wbrew temu co mogłoby się wydawać, gwiazdy i planety tworzące zderzające się galaktyki zwykle mają całkiem spore szanse na przetrwanie tego wydarzenia. W galaktykach jest mnóstwo pustej przestrzeni, a odległość między gwiazdami zazwyczaj jest wystarczająca, aby obydwie ich grupy mogły znaleźć dla siebie miejsce w nowej, pojedynczej galaktyce.
Warto przypomnieć, że nasza galaktyka, Droga Mleczna, kiedyś sama weźmie udział w takiej kolizji. Za około cztery miliardy lat ta zderzy się z Galaktyką Andromedy. Cóż, możemy założyć, że do tego czasu zniszczymy Ziemię i nas samych, chyba że uda nam się temu zapobiec i skolonizować inne planety.

 

Źródło:NASA