Tak wygląda jeden z największych generatorów wiatrowych na świecie

To dopiero jest maszyna. Spójrzcie na ten 6-megawatowy generator wiatrowy napędu bezpośredniego, wyposażony w ogromny magnetyczny wirnik. Urządzenie to zostało zaprojektowane przez inżynierów firmy General Electric i jest jednym z największych w swoim rodzaju.
GELiczby są imponujące. Generator waży aż 150 ton, a jego średnica wynosi więcej niż 7 metrów. Urządzenie zostanie umieszczone kilkadziesiąt metrów ponad morskimi falami, w górnej części turbiny wiatrowej. Tam będzie pobierał energię z ogromnej turbiny o nazwie Heliade i zamieniał ją w prąd elektryczny. Turbina musi być pokaźnych rozmiarów, by mogła obracać ogromny magnes. W rzeczywistości jej wirnik pokrywa obszar, w którym spokojnie zmieściłyby się dwa dwupiętrowe samoloty Airbus A380.
Już wkrótce sprzęt znajdzie swoje pierwsze komercyjne zastosowanie. Obecnie, w pobliżu Block Island w stanie Rhode Island, w USA budowana jest pierwsza przybrzeżna amerykańska farma wiatrowa. Maszyny tego rodzaju zostaną wykorzystane właśnie tam, gdzie wspólnie będą dostarczać prąd do 5000 domostw.
GE
GEWiatry wiejące nad morzem są silniejsze i stabilniejsze niż te nad lądem. Dlatego przybrzeżne farmy wiatrowe dostarczają więcej mocy na jednostkę powierzchni niż farmy lądowe, a co za tym idzie, coraz częściej rozważa się budowę farm pierwszego, zamiast drugiego rodzaju.
GE

Źródło:GE Reports