Tak całkowite zaćmienie Słońca wyglądało z perspektywy sondy DSCOVR

NASA wykorzystała 13 zdjęć wykonanych przez kamerę polichromatyczną EPIC sondy DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) do stworzenia animacji przedstawiającej zaćmienie Słońca, które miało miejsce 9 marca.
Kamera satelity wykonywała zdjęcie zaćmienia co około 20 minut od czas pojawienia się zjawiska. Jak twierdzi jeden z badaczy monitorujących pracę DSCOVR, chyba jeszcze nikt nie zdołał uchwycić zaćmienia Słońca w ten sposób, za pomocą serii zdjęć bądź filmu.
Zaćmienie SłońcaJak zapewne niektórzy z Was wiedzą, sonda znajduje się na heliocentrycznej orbicie Lissajous i okrąża punkt libracyjny L1 położony między Ziemią a Słońcem. Oznacza to, że zawsze obserwuje oświetloną stronę Ziemi, a dzięki niej możemy zobaczyć także, jak zaćmienie Słońca wyglądało z innej perspektywy niż naszej.
Poniższa animacja oraz zdjęcia, które możecie pobraćstąd, pokazują, że zaćmienie pojawiło się na Oceanie Indyjskim, na północ od Australii, a następnie zmierzało w kierunku otwartych wód i wysp Melanezji, Mikronezji i Polinezji. Cień poruszał się wraz z kierunkiem obrotu Ziemi.
Zaćmienie SłońcaNastępne całkowite zaćmienie Słońca powinno nastąpić 21 sierpnia 2018 roku. Pojawi się ono w obszarze Oceanu Spokojnego, USA i Oceanu Atlantyckiego. Niestety, w Polsce takie zaćmienie nie wystąpi nawet w tym stuleciu.

Źródło: NASA