Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn pomyślnie przeszły testy bezpieczeństwa

Chociaż tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są dostępne na rynku od niemalże 60 lat, póki co na półkach aptek nie pojawił się ich odpowiednik przeznaczony dla mężczyzn. To z czasem może się jednak zmienić. 25 marca pewien zespół naukowców ogłosił, iż jego wersja tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn pomyślnie przeszła 28-dniowe testy bezpieczeństwa. Żaden uczestnik badania nie zrezygnował z niego z powodu efektów ubocznych, podczas gdy ten problem dotykał innych eksperymentalnych tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn.
Jak nowa tabletka działa? Naukowcy przypisują jej sukces substancji czynnej, która ta w sobie zawiera. Ta substancja jest w zasadzie dwoma hormonami w jednym. Cząsteczka hybrydowa, w której występuje i progestyna, i częściowo zmodyfikowany testosteron sprawia, że stężenie hormonów w organizmie pacjenta zawsze utrzymuje się na odpowiednim poziomie.
Skoordynowanie tych dwóch hormonów może pomóc w uniknięciu niskiego popędu płciowego lub innych problemów zdrowotnych, które mogą zostać wywołane przez zmodyfikowane stężenia hormonów. Wskazała na to jedna z badaczek – Christina Wang z kalifornijskiej placówki LA BioMed, która współpracowała z naukowcami z University of Washington School of Medicine.
Kiedy wspomniane dwa hormony występują oddzielnie, organizm przetwarza ich identyczne dawki z różną prędkością. Progestyna wstrzymuje produkcję plemników, ale obniża także naturalny poziom testosteronu, a jeśli stężenie testosteronu nadmiernie spada, wzrasta prawdopodobieństwo częstszego powstawania zakrzepów krwi, a także pojawienia się depresji i innych problemów.
Podczas 28-dniowego badania uczestnicy zażywali tabletkę z 200-miligramową dawką substancji czynnej, jej 400-miligramową dawką lub placebo. Testy miały na celu jedynie ocenę bezpieczeństwa tabletek, a nie to, czy te działają. Na takie badania trzeba będzie poświęcić więcej czasu.
Żaden z mężczyzn nie doświadczył poważniejszych skutków ubocznych, które mogłyby wyniknąć ze zbyt niskiego poziomu testosteronu, takich jak podwyższone ciśnienie krwi czy depresja. Nie oznacza to, jednak, ze nie doświadczyli oni żadnych skutków ubocznych. Spośród 30 uczestników 22 zgłosiło pojawienie się trądziku, bólu głowy, mniejszego popędu seksualnego, łagodnych zaburzeń erekcji lub zmęczenia. Poza tym, Ci uczestnicy nieco przytyli, średnio o 1,5 do 2 kilogramów. Skutków ubocznych doświadczyły również trzy osoby, które otrzymywały placebo.
Niestety, na razie nie jest jasne, jakie mogą być długoterminowe skutki przyjmowania pigułek. Obecnie prowadzone są badania na szczurach oraz małpach, w ramach których oceniony zostanie wpływ stosowania tabletek przez trzy lub więcej miesięcy na zdrowie. Kiedy te badania zostaną zakończone, podobne zostaną przeprowadzone z udziałem ludzi.

Źródło: EurekAlert