Ta maszyna może stanowić koniec przedłużających się kontroli na lotniskach

Firma Qylur Intelligent Systems stworzyła urządzenie, które trwale może zmienić to, jak wyglądają kontrole na lotniskach. Obecnie są one wykonywane przez pracowników ochrony, a proces skanowania bagażu, a także kontroli samych pasażerów może ciągnąc się bardzo długo. Urządzenie Qylatron Entry Experience Solution (QEES) jest w stanie to zmienić i już teraz jest testowane w niektórych miejscach.
QEES składa się z dwóch bramek, które skanują przechodzącego pod nimi człowieka, a także z pięciu komór w kształcie sześcioboku, które skanują bagaż należący do podróżujących. Dzięki temu, urządzenie jest w stanie w jednym momencie obsłużyć nawet pięciu pasażerów, co znacznie przekłada się na szybkość całej procedury. QEES jest także w stanie przeskanować bilet na dany lot, dzięki czemu nie muszą tego robić pracownicy lotniska.
Jak dokładnie działają komory skanujące bagaż podręczny? Zadaniem podróżującego jest włożenie swoich toreb do takiej komory, w której następuje skanowanie za pomocą m.in. promieniowania rentgenowskiego. Jeśli w bagażu nie znajdzie się nic podejrzanego, wtedy właściciel może go wyciągnąć już po drugiej stronie bramki. Jeśli jednak maszyna stwierdzi obecność niebezpiecznej substancji, bagaż pozostanie zamknięty, a na miejsca zostanie wezwana ochrona lotniska. Co bardzo ciekawe, w maszynie została zastosowana sztuczna inteligencja, która sama zapamiętuje wygląd niebezpiecznych przedmiotów poprzez uczenie maszynowe.Urządzenie Qylatron ma już za sobą pierwsze testy w boju. Maszynę można było spotkać na niektórych stadionach podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii, a także w paryskim Disneylandzie. Teraz jednak QEES trafiło na stadion Levi’s Stadium, gdzie mają odbyć się testy o bardzo dużym znaczeniu. Od niech prawdopodobnie będzie zależało to, czy na wykorzystanie tego urządzenia zdecyduje się amerykański urząd Transport Security Administration. Dopiero wtedy droga QEES do trafienia na lotniska byłaby otwarta. Do tego czasu musimy mieć po prostu nadzieję, że być może już niedługo długi czas oczekiwania na kontrolę na lotniskach ulegnie w końcu poprawie.

Źródło:Wired