Sztuczna Inteligencja psychopatka? Oto dzieło badaczy z MIT i obrazów z Reddita

Świat widział już wiele filmów, które pokazywały jak może wyglądać przyszłość, jeśli sztuczna inteligencja czy też roboty zbuntują się przeciwko nam, rozpętując chaos. To dość popularny motyw szczególnie w Hollywood. Teraz, w ramach badań, których przebieg i rezultat brzmią jak fabuła filmu, naukowcy z MIT wytrenowali algorytm sztucznej inteligencji tak, aby ten stał się… psychopatą – psychopatą o imieniu Norman. Imię to nawiązuje oczywiście do bohatera kultowej Psychozy.
W jaki sposób badacze doprowadzili do tego, aby sztuczna inteligencja została psychopatką? Jak się okazuje, pokazali oni jej szereg brutalnych o i makabrycznych obrazów z najmroczniejszych zakamarków Reddita. Następnie poddano ją testowi Rorschacha – słynnemu testowi z udziałem tablic z atramentowymi plamami. Efekty były przerażające.
Na jednym z obrazów standardowa SI zobaczyła wazę z kwiatami. Norman zobaczył natomiast zastrzelonego mężczyznę. Na innym standardowa SI dostrzegła osobę trzymającą parasol, a Norman – zastrzelonego mężczyznę i jego krzyczącą żonę. Tam gdzie standardowa SI widziała parę stojącą razem, tam Norman widział ciężarną kobietę spadającą z dachu budynku.NormanJak twierdzą naukowcy, po nieustannym patrzeniu na negatywne obrazy oraz w wyniku ekspozycji na myśli depresyjne, Norman nie wykształcił umiejętności naśladowania ludzkiej empatii.
Niepokojący eksperyment został przeprowadzony po to, aby pokazać, że na uczenie maszynowe ogromny wpływ mają dane wejściowe. Przykład Normana pokazuje, że trenowanie sztucznej inteligencji w nieprawidłowy sposób może mieć przykre konsekwencje, w przyszłości może nawet dla całej ludzkości.

Źródło:MIT