Sztuczna inteligencja przewiduje wygląd komórek macierzystych

Struktura poszczególnych komórek macierzystych może się od siebie różnić pod wieloma względami, nawet jeśli te komórki są genetycznie identyczne. Tą niesamowitą różnorodność ukazuje nowy internetowy katalog trójwymiarowych modeli tego typu komórek, które zostały stworzone przez naukowców z Instytutu Nauk o Mózgu imienia Allena, przy pomocy sztucznej inteligencji oraz linii komórkowych zmodyfikowanych z użyciem narzędzia CRISPR. Wkrótce portal pozwoli naukowcom na przewidywanie zmian w budowie komórek, które mogą zwiastować wystąpienie nowotworu bądź innej choroby.
Zespół nauczył się, jak wytrenować swoją sztuczną inteligencję, za sprawą edytowania genomów. Po przekształceniu ludzkich komórek somatycznych w macierzyste naukowcy oznaczyli ich geny w taki sposób, aby struktury komórkowe odpowiednio świeciły. To ułatwiło prowadzenie obserwacji komórek, co pomogło w identyfikacji wyraźnych związków w lokalizacji ich poszczególnych organelli.

Reszta była kwestią nauczenia sztucznej inteligencji rozumienia tych stosunków. Dokonano tego, używając rzeczywistych przykładów, aby sprawdzać, czy AI jest na dobrej drodze.
Obecnie portal zawiera tysiące zdjęć, ale naukowcy chcą poszerzyć ich bazę jeszcze bardziej, dodając fotografie przedstawiające proces dojrzewania komórek macierzystych. Te obrazy mogły pozwolić na wskazanie kluczowych procesów oraz zrozumienie tego, w jaki sposób rozwijają się niektóre choroby. Być może, za sprawą galerii, badaczom z różnych stron świata uda się opracować nowe metody leczenia wielu schorzeń.

Źródło:Nature