Sztuczna inteligencja nauczy się ludzkich emocji poprzez czytanie powieści

Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanford planuje znacznie poszerzyć możliwości swojej sztucznej inteligencji  poprzez umożliwienie jej dostępu do setek tysięcy powieści. Jak wierzą twórcy skomplikowanych algorytmów, to właśnie w ten sposób maszyna może nauczyć się najwięcej na temat ludzkich emocji i reakcji. Powieści są bowiem naszpikowane wypełnione informacjami na temat ludzkich zachowań, na które my sami nie zwracamy uwagi, bowiem są dla nas naturalne. Oprogramowanie może jednak nauczyć się bardzo wiele poprzez analizę takich tekstów.
Naukowcy podłączyli swoją SI do bazy WattPad, która zrzesza około pół miliona twórców dzielących się z innymi swoimi tekstami. W tej chwili w zasięgu bazy wiedzy nazwanej Augur znajduje się około 600000 powieści. Całość daje około 1,8 miliarda słów, które muszą zostać przeanalizowane przez sztuczną inteligencję. Naukowcy w opublikowanej pracy dowodzą, że taki sposób na zdobywanie informacji o ludziach może dać znacznie lepsze wyniki, niż w przypadku rzeczywistego obcowania z ludźmi. Wiedza na temat ludzkich uczuć i reakcji na odpowiednie sytuacje ma duże znaczenie dla SI Augur, ponieważ sam program został stworzony w celu przewidywania tego, co co dana osoba zrobi za chwilę lub co planuje ona zrobić.
Obecnie statystyki trafności przewidywania zdarzeń przez bazę Augur kształtują się na poziomie około 71%. Nie jest to wynik zły, ale twórcy chcą, by był jak najbliższy ideałowi.  Właśnie dlatego będą dalej wykorzystywali ogromna bazę danych, jaką jest wspomniany serwisu WattPad.
Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy zespół pracujący nad sztuczną inteligencją zaczął wykorzystywać książki do rozwoju swojego oprogramowania. Parę dni temu Facebook poinformował, że jego SI będzie korzystało z książek dla dzieci o wadze 1,6 GB, które mają znacznie rozwinąć możliwości programu tworzonego przez zespół Marka Zuckerberga. Jak widzimy, „nauka” maszyn może już niedługo opierać się o te same materiały, jakie wykorzystuje się w wychowywaniu dzieci.

Źródło: The Stack