Sztuczna inteligencja Google stworzyła własną sztuczną inteligencję

Naukowcy zajmujący się projektem Google Brain ciężko pracują, prowadząc badania nad sztuczna inteligencją. W maju opracowali oni system AutoML – sztuczną inteligencję, która może tworzyć… własne sztuczne inteligencje. Ich kolejnym dużym zdaniem było przeprowadzenie porównania tradycyjnych sztucznych inteligencji będących dziełem człowieka do tych wygenerowanych automatycznie.
Przy tworzeniu swoich sztucznych nAutoML korzysta z techniki uczenia przez wzmacnianie (ang. Reinforcement Learning) oraz sieci neuronowych. NASNet, jedna ze sztucznych inteligencji wygenerowana przez ten system, została wytrenowana do tego, aby rozpoznawać obiekty widoczne w wideo w czasie rzeczywistym.
Jak się okazuje, NASNet rozpoznaje analizuje obrazy z dokładnością wynoszącą 82,7 procent. Jest to wynik o 1,2 procenta większy niż wszelkie osiągnięte do tej pory przez sztuczną inteligencję. Co więcej, system jest także o 4 procenty wydajniejszy niż inne algorytmy. Różnica nie jest wielka, ale kto wie, czy w przyszłości się ona nie zwiększy.AIDokładne i wydajne algorytmy związane z widzeniem komputerowym stają cię coraz bardziej wartościowe wraz z rozwojem technologii. Dzięki nim autonomiczne samochody mogłyby na przykład lepiej omijać przeszkody na drogach.
Tworzenie systemów uczenia maszynowego i systemów sztucznej inteligencji oraz ich trenowanie wymaga wykorzystania ogromnych zestawów danych, a także potężnych sieci procesorów graficznych. Poprzez automatyzację tych procesów AutoML mógłby przedstawić sztuczną inteligencję „szerszej publiczności”.
Oczywiście, sztuczna inteligencja, która może sama się rozwijać budzi cały szereg obaw, ale mimo wszystko jest ona ogromnym krokiem naprzód w technologicznym rozwoju. Miejmy nadzieję na to, że nie utracimy kontroli nad tym, co SI będzie przekazywać swoim „dzieciom”.

Źródło:The Independent