Sztuczna inteligencja Google narzędziem ułatwiającym pracę na farmie

Sztuczna inteligencja i związana z nią technologia rozwijana jest nie tylko po to, by ta stawiała czoła wielkim wyzwaniom. Przede wszystkim, sztuczna inteligencja może być świetnym narzędziem służącym do rozwiązywania codziennych problemów, na przykład – związanych z ciężką pracą na farmach.
Makoto Kike zbudował maszynę sortującą ogórki, która wykorzystuje technologię nauczania maszynowego Google – TensorFlow, oszczędzając rolnikom sporo pracy. System zawiera wyposażony w kamerę minikomputer Raspberry Pi 3, który wykonuje fotografie warzyw i wysyła je do małej sieci neuronowej TensorFlow, gdzie są identyfikowane jako ogórki. Następnie, zdjęcia są przekazywane większej sieci, umieszczonej na serwerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Tam fotografiom przydziela się kategorie, w oparciu o kolor, kształt oraz rozmiar ogórków. Arduino Micro wykorzystuje te informacje, by kontrolować rzeczywisty proces sortowania warzyw.
Oczywiście, ten system nie jest doskonały, a przynajmniej w tej chwili. Koike szacuje, że około 2 do 3 dni zajmuje trening sortującej sztucznej inteligencji, nawet przy użyciu zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości. Choć Koike wykorzystał około 7000 fotografii, ta liczba zapewne nie była wystarczająca – chociaż podczas testów maszyna rozpoznawała i była w stanie posortować 95 procent zdjęć, podczas rzeczywistego procesu sortowania dokonywała tego samego w przypadku tylko 70% ogórków. Poza tym, urządzenie to nie pracuje zbyt szybko. Cóż, najwyraźniej tę technologię trzeba jeszcze nieco usprawnić.

Źródło:Google Cloud