Szefowie gigantów IT zarobili miliardy tylko dzięki akcjom swoich firm

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale piastowanie najwyższego stanowiska w molochu pokroju Google lub Facebooka niekoniecznie musi wiązać się z ogromną, comiesięczną pensją. Wielu szefów ogromnych firm z branży IT pobiera minimalną, lub nawet symboliczną wypłatę, a mimo wszystko powodzi im się sporo lepiej niż „bardzo dobrze”. Skąd więc płynie do nich gotówka?

Z akcji zarządzanych przez nich przedsiębiorstw. Posiadane pakiety udziałów nierzadko dają im bowiem nawet miliardowe zyski. W Sieci pojawiły się właśnie informacje na temat tego, ile dokładnie zarobili niektórzy CEO największych gigantów świata IT tylko i wyłącznie na akcjach swoich firm.

Liderem jest tutaj zarządzający Amazonem Jeff Bezos – jego pakiet akcji w 2013 roku zyskał na wartości aż… 12 miliardów dolarów. Zaraz za nim uplasował się Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, z wynikiem 11,9 miliarda dolarów. Trzecie miejsce i 9-cio miliardowy wzrost wartości pakietu posiadanych udziałów możemy przypisać powiązanemu z Google Larry’emu Page’owi, a czwarte i piąte miejsce należą odpowiednio do Larry Ellisona (Oracle) i Steve’a Ballmera (Microsoft). Dwaj ostatni panowie tylko dzięki udziałom w swoich firmach zyskali 5,5 oraz 3,6 miliarda dolarów.

Cóż, bez wątpienia ciężko nie nazwać tego świetnymi wynikami.