Stworzono najmniejszy komputer na świecie

Naukowcom z Uniwersytetu Michigan udało się stworzyć komputer, wielkości zaledwie jednego milimetra sześciennego. Oznacza to, że jest obecnie najmniejszym komputerem na świecie.
Do czego zostanie wykorzystany? Profesorowie Dennis Sylvester oraz David Blaauw chcieliby wykorzystać go, przy budowie prototypowego urządzenia do monitorowania zmian ciśnienia w gałce oka u chorych na jaskrę.
Co można zmieścić na tak niewielkiej powierzchni? Okazuje się, że wszystkie niezbędne elementy, a mianowicie: energooszczędny procesor Phoenix o poborze mocy rzędu 5,3 nanowata, akumulator, pamięć, specjalny nadajnik oraz rzecz jasna miernik ciśnienia.

Urządzenie będzie się automatycznie włączać co 15 minut, aby dokonać stosownych pomiarów. Bateria ładuje się, podczas ekspozycji na promienie słoneczne (przez 1,5 godziny), bądź światło sztuczne, wewnątrz pomieszczeń (około 10 godzin).
Za jakiś czas możliwe będzie wszczepianie miniaturowych mierników do monitorowania prawidłowego działania niemal każdego organu w ludzkim ciele. Ku chwale nauki!