Strzykawka wypełniona gąbką uratowała właśnie pierwsze życie

Innowacyjne urządzenie wypełnione gąbką niedawno uratowało życie jednego z żołnierzy sił koalicyjnych, który został postrzelony w nogę. To pierwszy udokumentowany przypadek klinicznego zastosowania produktu znanego jak XStat.
Urządzenie o nazwie XStat 30 działa przez wstrzyknięcie grupy małych, szybko rozszerzających się gąbek do wnętrza rany i powstrzymuje pacjenta przed wykrwawieniem się. Gdy wszystkie gąbki znajdą się w ranie, te pęcznieją i w ten sposób potrafią zatrzymać krwawienie nawet do czterech godzin.
XStat został stworzony przez firmę Revolutionary Medical Technologies i początkowo był przeznaczony dla wojska. Niemniej jednak, kilka miesięcy temu pozwolono na to, by mogły korzystać z nich także załogi karetek w Stanach Zjednoczonych. Przyrząd ten został bowiem zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków do użytku publicznego.
XStatWojsko ma dostęp do urządzenia już od 2014 roku, ale dopiero teraz rzeczywiście z niego skorzystało. Dzięki niemu udało się zatrzymać poważne krwawienie, z którym lekarze nie mogli sobie poradzić za pomocą tradycyjnych metod. Jak się okazuje, chirurdzy zdecydowali się na zastosowanie wypełnionej gąbką strzykawki po siedmiogodzinnej operacji. W rezultacie, bardzo szybko udało się ustabilizować stan pacjenta.
Wygląda na to, że podczas swojego pierwszego prawdziwego testu XStat sprawdził się idealnie. Być może teraz lekarze będą korzystać z niego, a także innych niekonwencjonalnych metod i urządzeń, znacznie częściej.

Źródło:JEMS