SteelSeries Sensei 310 – recenzja najlepszej (?) myszki tego roku

Seria myszek SteelSeries Sensei to chyba najbardziej rozpoznawalna z wszystkich serii gryzoni oferowanych przez popularnego producenta. Tworzone od około 10 lat reprezentowały od zawsze co najmniej dobry poziom. Jak wypada najnowszy przedstawiciel rodziny Sensei, czyli tegoroczny model SteelSeries Sensei 310?Steelseries Sensei 310 sprzedawany jest w cenie 279 złotych – zbliżonej do tej, w której sprzedawane są wszystkie najpopularniejsze wśród graczy konstrukcje. Konkurencja jest więc spora, a od Senseia 310 można dzięki temu wymagać więcej.SteelSeries Sensei 310 - recenzja Myszka zwraca uwagę swoją symetryczną budową. Poza tym, konstrukcyjnie jest identyczna do zaprezentowanego równolegle w sierpniu Rivala 310, który został wyprofilowany pod kątem potrzeb osób praworęcznych. Oba gryzonie współdzielą nowy sensor optyczny TrueMove3 o rozdzielczości 12 000 DPI zaprojektowany dla SteelSeries przez firmę PixArt – firma ta robi obecnie najlepsze sensory dedykowane myszkom dla graczy. Sensor jest zbliżony konstrukcyjnie do uznawanego przez wielu za najlepszy sensor  PWM3360.SteelSeries Sensei 310 - recenzja Sensorowi towarzyszą trzy dość wysokie teflonowe ślizgacze, zapewniające bardzo płynny poślizg – jeden duży z przodu i dwa mniejsze z tyłu, po bokach. Zarówno sensor, jak i ślizgacze współpracowały doskonale z każdym z rodzajów podkładek. LOD (lift of distance) testowanej myszki wynosi zaledwie 1 milimetr.

Sensei 310 posiada łącznie 8 programowalnych, symetrycznie rozmieszczonych przycisków (po 2 po bokach z każdej strony). W przypadku przycisków głównych postawiono na przełączniki Omron D2FC-F-K o żywotności ok. 50 milionów kliknięć, reszta przycisków korzysta z przełączników Kailh. Oba przyciski główne cechuje bardzo niski skok i błyskawiczne odbicie – bardzo pożądane podczas tap shootingu.SteelSeries Sensei 310 - recenzja SteelSeries Sensei 310 - recenzja SteelSeries Sensei 310 - recenzja SteelSeries Sensei 310 jest pierwszą na rynku myszką, w której uchwyty boczne wykonano nie z gumy, a z silikonu. Gumy zabrakło także na wierzchniej stronie obudowy – zastąpił ją chropowaty plastik poprawiający pewność chwytu. Plastik w przeciwieństwie do pokrytych gumą powierzchni nie zbiera odcisków palców, ale pojawiają się na nim swoiste „mikrozakurzenia”, które raz na jakiś czas wypada przetrzeć. Myszka waży zaledwie ok. 90 gramów, co powinno przemawiać do miłośników dynamicznych FPSów.SteelSeries Sensei 310 - recenzja SteelSeries Sensei 310 - recenzja Kształt myszki oraz jej rozmiar czyni Sensei 310 gryzoniem niezwykle uniwersalnym. Podczas testów korzystałem z wszystkich rodzajów chwytu (palm grip, finger grip, claw grip) i uważam, że myszka spełni wymogi narzucane jej przez osoby grające przy wykorzystaniu każdego z nich. Ja preferuję palm grip i czułem, jakby myszka była szyta na miarę mojej stosunkowo niewielkiej dłoni. Mysz jest dość szeroka, więc optymalną pozycję odnajdą na niej także osoby o większych dłoniach.SteelSeries Sensei 310 - recenzja Uwagę zwraca bardzo ładne, dwustrefowe (regulowane niezależnie dla każdej strefy) podświetlenie RGB. Podświetlana jest zarówno 24-stopniowa rolka myszki, obok której usytuowany jest przycisk do zmiany DPI, jak i logo na grzbiecie obudowy gryzonia.
Oczywiście nikt nie powiedział, że Sensei 310 jest myszką pozbawioną wad. Za jedną z nich uznać należałoby brak kabelka w oplocie, który mógłby zwiększyć żywotność ok. 2-metrowego przewodu. Kabel nie jest odpinany, ale mało która myszka, nawet z wyższej półki cenowej, oferuje taką możliwość. Drugim mankamentem dla wielu osób może być brak systemu ciężarków, czyli rozwiązania coraz rzadziej stosowanego przez producentów myszek dla graczy.SteelSeries Sensei 310 - recenzja SteelSeries Sensei 310 - recenzja Testy syntetyczne wykazały jitter na niemalże zerowym poziomie – można wręcz powiedzieć, że jego występowanie podczas procedury było pomijalne i niewyczuwalne w rozgrywce. Nie zaobserwowałem również interpolacji lub niepożądanej akceleracji. Podczas grania wszystkie wrażenia były pozytywne i na tyle dobre, abym śmiało mógł napisać, że jest to jedna z najlepszych myszek w ofercie SteelSeries i jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza myszka, jaką testowałem w tym roku. Ruchy są doskonale odwzorowane, płynne i czuć na każdym kroku, że częstotliwość próbkowania jest bardzo stabilna.
Przejrzysta, lekka i dość minimalistyczna aplikacja SteelSeries Engine pozwala aktualizowanie oprogramowania myszki. Oferuje ona oczywiście także garść innych, standardowych opcji konfiguracji, takich jak: zmianę DPI w zakresie 100-12000, zmianę podświetlenia, częstotliwości próbkowania, ustawienia predykcji i akceleracji, a także edytor makr. Ostatnia z funkcji pozwala na nagrywanie sekwencji kliknięć i wywoływanie ich w programowanym odstępie czasu, bądź też rzeczywistym odstępie, jaki towarzyszył nagrywanej sekwencji.Podsumowanie
Steelseries Sensei 310 to jedna z najciekawszych myszek, jakie zaprezentowano w tym roku. Doskonały sensor, symetryczna budowa pozwalająca korzystać z niej zarówno osobom prawo-, jak i leworęcznym, wysoka precyzja prowadzenia i rozsądna cena czynią z nią solidną propozycję w klasie cenowej myszek do ok. 300 złotych.

Mocne strony:Słabe strony:
—–
– świetna precyzja działania
– doskonałe przyciski główne
– niewielka waga
– ergonomiczna konstrukcja
– przejrzyste, choć dość proste oprogramowanie
– dla lewo- i praworęcznych
– wygodna przy każdym z rodzajów chwytu
– rozsądna cena
– brak systemu ciężarków
– brak kabla w oplocie

SteelSeries Sensei 310 recenzja