Spróbujcie odnaleźć malutki księżyc Saturna na nowym zdjęciu od NASA

NASA opublikowała interesujące zdjęcie pierścieni Saturna, a także jednego z księżyców gazowego giganta. Czy jesteście w stanie dostrzec ten malutki obiekt wśród skał krążących wokół planety? Cóż, tej fotografii trzeba się po prostu bardzo dobrze przyjrzeć.
Księżyc, który można zauważyć na zdjęciu to Pan – drugi po S/2009 S 1 pod względem odległości od planety. Obiekt ten krąży wokół Saturna w pierścieniu A, a dokładniej – w przerwie Enckego. Co ciekawe, to właśnie Pan jest przyczyną istnienia tej przerwy. Księżyc został odkryty przez Marka R. Showaltera w 1990 roku, dzięki analizie zdjęć wykonanych przez sondę Voyager 2 9 lat wcześniej.Saturn

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć


Sonda Cassini, która w przyszłym roku ma zakończyć swój żywot, wykonała omawiane zdjęcie na początku lipca tego roku. Pojazd znajdował się wtedy około 1,4 miliona kilometrów z dala od Saturna. NASA opublikowała tę fotografię w poniedziałek, 19 września.
Cassini rozpoczęła swoją misję w 1997 roku, a w 2004 roku stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna. Dzięki niej mogliśmy odrobinę lepiej poznać tę planetę oraz jej księżyce. 15 września 2017 roku zanurkuje w atmosferze gazowego olbrzyma, gdzie spali się, kończąc swój żywot. Przygotowania do końca misji trwają już od dawna.

Źródło:NASA