Sprawdź jak kształtuje się popularność przeglądarek w Europie Środkowo-Wschodniej

W zeszłym roku liderem rankingu był Firefox, który obecnie musiał ustąpić miejsca na rzecz Google Chrome. W tym miejscu na uwagę zasługuje Mołdawia, ponieważ Chrome ma tam najwięcej zwolenników – 77% ogólnego udziału w ruchu internetowym. Natomiast jeżeli chodzi o  przeglądarkę Mozilli, to na przestrzeni tego okresu straciła ona na popularności w każdym kraju tego regionu.

Wojciech Ciemniewski, badacz z Laboratorium Interaktywnych Technologii OPI skomentował zaistniałą sytuację ”Obserwowany wzrost popularności przeglądarki Chrome jest najprawdopodobniej efektem skutecznych działań marketingowych firmy Google, a także powiązań przeglądarki z innymi produktami tej marki, zajmującymi czołowe miejsca w swoich kategoriach, jak na przykład wyszukiwarka.”

Sprawdź jak kształtuje się popularność przeglądarek w Europie Środkowo-WschodniejTrzecie miejsce w rankingu należy do Opery i przeglądarki Internet Explorer. Opera największą popularnością cieszy się na Białorusi, swoich zwolenników ma również na Ukrainie i w Mołdawii. Natomiast Internet Explorer najpopularniejszy jest w Czechach, gdzie produkty firmy Microsoft są wciąż na samym szczycie. Przeglądarka jest również popularna w Estonii,  Bułgarii, Chorwacji, Polsce, Słowenii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz Serbii.

Jeżeli chodzi o Polskę to liderem wciąż pozostaje Firefox z 41% udziałem, jednak Chrome stale depcze mu po piętach (29%). Na trzecim miejscu jest Internet Explorer z udziałem wynoszącym 16%. Co ciekawe, ruch internetowy związany z przeglądarka Chrome wzrósł o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim,

Obserwując powyższe wyniki oraz tendencje jaką można zaobserwować w tym badaniu, można stwierdzić, że w ciągu najbliższych kilku lat to właśnie Google Chrome będzie niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Źródło: gemius