Spodenki i śpiwór jako ładowarka do smartfona

Uczeni nieustannie pracują nad zwiększeniem pojemności baterii smartfonów, jednak wielkiego przełomu jak na razie nie widać. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja przenośnych ładowarek wykorzystujących alternatywne źródła energii. Tutaj propozycji jest naprawdę dużo – ładowarka na zimny i gorący napój,wodę,chrust. Smartfona można naładować równieżpodczas spaceru. Naukowcy z University of Southampton we współpracy z  Vodafone proponują zupełnie inne rozwiązanie, które nie wymaga od nas wykonywania żadnych dodatkowych czynności, a mianowicie ładowarka pod postacią spodenek i śpiwora.

Zestaw Power Pocket ujrzał światło dzienne podczas Isle of Wight Festival 2013, który odbył się w weekend. Spodnie noszą nazwę Power shorts, natomiast śpiwór określono mianem Recharge. Oba gadżety w swoim działaniu wykorzystują zjawisko Seebecka, które polega na powstawaniu napięcia w obwodzie, który zawiera dwa metale lub półprzewodniki, gdy ich złącza znajdują się w różnych temperaturach. Oznacza to, że jedna część obwodu powinna znajdować się jak najbliżej ludzkiego ciała, natomiast druga na zewnątrz – pożądana jest jak największa różnica temperatur. Naukowcy umieścili specjalny materiał, który posiada takie termopary, zarówno w spodniach jak i w śpiworze.

Power Pocket i Recharge Jak to wygląda w praktyce? Ośmiogodzinna drzemka w śpiworze wewnątrz, którego temperatura będzie wynosiła około 37 stopni Celsjusza (na zewnątrz 10 stopni), umożliwi 11 godzin pracy smartfona w trybie czuwania. Jeżeli chodzi o spodenki, to kwestia ładowania wygląda nieco gorzej. Cały dzień chodzenia w szortach pozwoli na 4 godziny pracy telefonu.

Twórcy uważają, że takie rozwiązanie będzie standardem w ciągu dekady. Niestety głównym mankamentem tego typu ładowarek jest niewielka ilość energii jaką wytwarzają. Na plus można ocenić darmowe ładowanie, pomijając oczywiście koszty zakupu śpiwora i spodenek. Myślę, że znaczna poprawa efektywności tych gadżetów spowodowałaby wielki przełom na rynku.

 

Źródło: gizmag