Speedgate to pierwszy sport stworzony przez sztuczną inteligencję

Wiele spośród sportów drużynowych, które obecnie uprawiamy, bądź oglądamy w telewizji, ma nawet kilkuset letnią historię. Dzisiaj zjawiskiem raczej niespotykanym jest tworzenie zupełnie nowych sportów. Niemniej, taki niedawno powstał, ale nie za sprawą człowieka, a… sztucznej inteligencji.
Agencja projektowa AKQA opracowała sztuczną inteligencję, która otrzymała zadanie przeanalizowania 400 istniejących sportów, a następnie stworzenia na ich podstawie koncepcji i zasad zupełnie nowego sportu. Oczywiście stała się ona autorką więcej niż jednego sportu, ale większość była zupełnie nierealistyczna. Zespół stopniowo zawężał zatem listę pożądanych cech sportu, dopóki sztuczna inteligencja nie zaprezentowała trzech obiecujących koncepcji. Na drodze testów najciekawszą z nich wybrano sport o nazwie „Speedgate”.
Na czym Speedgate polega? Jest to sport, w którym dwie sześcioosobowe drużyny rywalizują na boisku z trzema bramkami. Najważniejszym elementem w grze jest piłka, którą można podawać rzucając lub kopiąc. Nie można jej przetrzymywać dłużej niż 3 sekundy. Punkty zdobywa się za umieszczenie piłki w bramce przeciwników, czyli klasyczne zdobycie gola po uprzednim dokonaniu podania przez bramkę środkową (bez przekroczenia linii). Poniższy film pokazuje, jak to wszystko wygląda w praktyce.

Co ciekawe, sztuczna inteligencja zaprojektowała nawet logo dla swojego sportu. Można je ujrzeć w powyższym materiale.
Speedgate miał być tylko prezentacją tego, w jak wielu różnych celach można wykorzystywać sztuczną inteligencję. Mimo to może stać on się rzeczywistą dyscypliną sportową. Twórcy prowadzą bowiem rozmowy, które mogą doprowadzić do powstania ligi Speedgate.

Źródło: Speedgate