SpaceX powróci do realizacji lotów kosmicznych już 8 stycznia

W poniedziałek 2 stycznia firma SpaceX oficjalnie ogłosiła, że zakończyła śledztwo dotyczące rakiety, która we wrześniu 2016 roku wybuchła przed startem. Co więcej, przedsiębiorstwo przedstawiło plan powrotu do realizacji lotów kosmicznych, który ma wprowadzić w życie już za kilka dni.
Zapewne pamiętacie, że około czterech miesięcy temu na pokładzie rakiety Falcon 9 doszło do tajemniczej eksplozji, która doprowadziła do zniszczenia samej rakiety oraz należącego do firmy Spacecom satelity AMOS-6. Zaledwie kilka dni po wydarzeniu Elon Musk publicznie poprosił o przesyłanie jego przedsiębiorstwu wszelkich zdjęć oraz nagrań audio czy wideo, które pomogłyby w wyjaśnieniu zagadki wybuchu. Z czasem SpaceX zdołało dojść do przyczyny eksplozji, a w końcu zawęzić ją tak, aby można było zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.
Ostatecznie śledczy ustalili, że do wybuchu doszło, ponieważ ciekły tlen zgromadził się między zewnętrzną a wewnętrzną warstwą jednego z trzech zbiorników COPV (Composite overwrapped pressure vessel), w pustej przestrzeni bądź wgięciu wewnętrznej warstwy. W tych zbiornikach przechowywano schłodzony hel, a znajdowały się one w zbiorniku z płynnym tlenem. Na wewnętrznej warstwie odzyskanej części zbiornika na hel, zbudowanego z aluminium, znaleziono wgięcia, do których przez zewnętrzną warstwę zbudowaną z włókien węglowych przedostawał się tlen. Tlen nie mógł się stamtąd wydostać za sprawą wysokiego ciśnienia i przyczynił się do powstania tarcia, które doprowadziło do zapłonu substancji, a co za tym idzie – całej rakiety. Co gorsza, temperatura tankowania helu była wystarczająco niska, aby doprowadzić do zamiany ciekłego tlenu w ciało stałe, co zwiększało szanse na wystąpienie tarcia.
W najbliższej przyszłości firma zamierza zastosować rozwiązania, które mają zmniejszyć ryzyko pojawienia się podobnych kłopotów oraz wybuchu kolejnej rakiety. Więcej na ich temat dowiecie się, czytając oficjalne oświadczenie przedsiębiorstwa.
SpaceX chce przeprowadzić pierwszy lot kosmiczny od czasu wypadku 8 stycznia 2017 roku. W ramach tej misji rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę satelity, które staną się częścią sieci satelitarnej Iridium NEXT. Start nastąpi z platformy startowej SLC-4E znajdującej się na terenie Vandenberg Air Force Base.

Źródło: SpaceX